Mutfak

Airfryer Nasıl Temizlenir?

Uygun bakım ve bakım, cihazlarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlamanın kesin bir yoludur. Ancak yeni cihazlarda nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Neyse ki, airfryeri muhtemelen evinizde bulunan ürünlerle temizlemek kolaydır.

Hava fritözünü temizlemenin kolay olacağını varsayabilirsiniz. Sonuçta bu makineler yiyecekleri sıcak hava ile ve fazla yağ ile pişirmiyor. Bu, kızartmadan sonra temizlemeye göre bir gelişme olmalı, yağ sıçramaları tüm aralığınıza yayılabilir ve atılması gereken kullanılmış yağ – değil mi?

Doğru, ancak hava fritözünde pişirilen yiyecekler yine de katı veya sıvı yağ üretebilir ve bu da dışarı çekilebilen sepet çekmecesinin alt kısmında birikebilir. Ve temizliği ertelemek, ona her ulaştığınızda daha zor bir iş olacağı anlamına gelir.

Fritözden koku alıyorsanız veya yemeğiniz pişerken duman görüyorsanız, bunlar muhtemelen çekmecede veya ısıtma elemanında yağ biriktiğinin veya artık yiyecek parçalarının sepet deliklerine takıldığının işaretleridir. Fritözü her kullandığınızda, bu yiyecek parçaları pişmeye devam edecek ve sonunda yanacaktır.

Bu nedenle fritözünüzü her kullanımdan sonra temizlemelisiniz.

Airfryer ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Airfryer sepetini her kullanımdan sonra temizlemenizi öneririz, böylece kir ve kir pişmez. Küçük kırıntılar temizlenmezse yanabilir ve bu da havada kızarttığınız şeyin tadını bozabilir.

Fritözünüzü birkaç kullanımda bir derinlemesine temizleyin (ünitenin ve bobinin içini).

Airfryer nasıl temizlenir

Gerekli araçlar ve kit:

 • Bulaşık deterjanı
 • Karbonat
 • Çok amaçlı temizleyici
 • Eski diş fırçası
 • Yumuşak sünger/bez

Yöntem:

 1. Kullandıktan sonra fritözün fişini çekin ve tamamen soğumasını bekleyin.
 2. Tüm çıkarılabilir parçaları çıkarın ve bileşen parçalarını ayırın.
 3. Her parçayı ılık su ve bulaşık deterjanı solüsyonuyla temizleyin. Yapışmaz kaplamaya zarar vermemek için süngerin veya bezin yumuşak tarafını kullanın. İyice temizlendiğinden emin olmak için sepetin boşluklarına girin.
 4. Süngerin tek başına çıkaramayacağı yanık yiyecek parçaları varsa, kabartma tozu ve sudan bir macun yapın ve inatçı parçaların üzerine yerleştirin. Bunu 20 dakika etki etmesi için bırakın veya vaktiniz kısıtlıysa bu solüsyonu eski bir diş fırçasıyla hafifçe parlatın.
 5. Bileşen parçalarını durulayın ve kurumaya bırakın.

Daha derin bir temizlik yaparken fritözün ana ünitesinin suya daldırılamayacağını unutmayın; bunun da elle temizlenmesi gerekecek.

 1. Su ve bulaşık deterjanı solüsyonu veya çok amaçlı bir temizleyici içeren bir sünger/bez kullanın (agresif kimyasallardan kaçınmak için eko çok amaçlı bir temizleyiciyi tercih etmeye çalışın).
 2. Fritözün alt tarafındaki ısıtma bobininde (fırındaki ızgara ünitesine benzer) yağ ve kir lekeleri olup olmadığını kontrol edin. Bunu bir sünger/bez ve su ve bulaşık deterjanı solüsyonu ile temizleyin. Bobinde sabun kalıntısı kalmadığından emin olmak için bunun iyice durulandığından emin olun.
 3. Tüm sepetleri ve ünitenin içini kurutun, ardından yeniden birleştirin.

airfryer bir çevirme sepeti ile birlikte gelirse, bu sepeti lavaboda su ve bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Boşlukları doldurmak için bir diş fırçası kullanın.

Kalıcı Kokularla Nasıl Başa Çıkılır?

Bir yemek pişerken keskin bir koku yayıyorsa, koku fritözünüzde temizlendikten sonra bile kalabilir. Magic Chef hava fritözlerinin üreticisi NewAir, tekrar temizlemeden önce yemek sepetinin ve çekmecenin 30 ila 60 dakika sabunlu suda bekletilmesini önerir. Koku devam ederse, bir limonu ikiye bölün ve sepete ve çekmeceye sürün, 30 dakika bekletin, ardından tekrar yıkayın.

Yapışmazlığa Dikkat Edin

Yapışmaz kaplama pul pul dökülüyorsa fritözü kullanmayın. Bunun yerine, üreticinin müşteri hizmetlerini arayın ve yeni bir sepet isteyin veya fritözü satıcıya iade etmeyi deneyin.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir