Araba

Araba Camı Nasıl Temizlenir

Araba pencereleriniz iki işe yarar. İlki dışarıya bakmanıza yarar. İkincisi, aracınızı güzel göstermeye yarar. Kirli araba camlarınız varsa, arabınız temiz dahi olsa pis bakımsız durur ve güzel görünmez. Kirli bir ön cam, araba sürüşünüzü ciddi oranda engeller ve zorlaştırarak sürüşü tehlikeli bir hale sokar. Özellikle araba sürdüğünüzde araba camlarınızın ne kadar kirli olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Fakat görüşünüzdeki azalma nedeniyle sürüşünüz güvenli değidir ve aslıda tehlike son derece fazladır. Hadi hep beraber araç camları nasıl temizlenir? Araba Camı buğulaşması Nasıl Önlenir? hadi bakalım.  Evde ki malzemeleri kullanarak araç camlarını temizleyelim. Bu yazıda, araba camlarınızı nasıl temizleyeceğimizi gözden geçireceğiz. Ayrıca, evde ki temizlik malzemelerini kullanarak araba camlarını temizlemenin maliyetinide düşüreceğiz.

Cam temizleyici ile araba camları nasıl temizlenir?

Araç camlarını doğrudan güneş ışığında temizliyorsanız, temizlemek için kullandığınız su buharlaşır. Araba temizlemeye başlamadan önce aracınızı gölgeli bir alana, bir ağacın altında veya bir garajın içinde temizlemeniz temizliği daha verimli hale getirecektir.

 •  Kova
 • bez
 • Su
 •  Cam temizleyici

Evdeki cam temizleyicisi ve bir bez alın. Cam temizleyicisini doğrudan kumaş üzerine püskürtün, çünkü cam üzerine püskürtülürse, cam temizleyici yarısı cama geçer. Diğer yarısı aracın etrafında koltukların ve aletlerin üzerinde gelir, bu da temizliği uzatır dahada kötüsü iç mekanınıza ve arabanızın elektroniğine zarar verebilir.

Gazete ve kağıt havlu yerine mikrofiber bez kullanmak daha iyi bir temizlik sağlar. Gazetelerde, mürekkep olduğundan dolayı temizlik yaparken aynı zamanda camlar pislenir. Kağıt havlular ise camda dalgalanma ve toz bırakır. Mikrofiber bez ise yumuşak ve dayanıklıdır. Mikrofiber bezle lekeleri de çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Dikey yönde ve ardından yatay yönde silin. Dairesel hareketlerden kaçının, dairesel hareketler daha fazla leke olasılığını yaratır.

Bulaşık deterjanı ile araba camı temizliği

 •  Bulaşık Sabunu (1 kaşık)
 •  mikrofiber bez
 •  Sıcak Su (yarım şişe)

Temizlemeye başlamadan önce sileceklerinizi kaldırın. Ön camın bir tarafa cam temizleyicisi az miktarda püskürtün. Mikrofiber bez kullanarak, camı dikey arkasından yatay olarak silin. Bittiğinde, diğer tarafta da aynı işlemi tekrarlayın. Camı mikrofiber bezle parlatmak suretiyle temizleme işlemini bitirin.

Sirke ile Araba Camı Temizleme tarifi

 •  Sirke (1/4 bardak)
 •  Distile Su (2 Bardak)
 •  Bulaşık Deterjanı (1/2 kaşık)
 •  Mikrofiber bez
 •  Sprey şişesi

Pencereleri ne sıklıkta temizlediğinize bağlı olarak sirke ölçüsünü artırabilir yada azaltabilirsiniz.
Su, sirke ve bulaşık deterjanı karıştırın. Bir sprey şişesinde boşaltın, iyice çalkalayın. İşte bu kadar harika ev yapımı araba cam temizleyici sıvınız hazır.
Eğer, camlarınızı düzenli olarak temizliyorsanız, malzemeleri yarım ölçek olarakta hazırlayabilirisiniz.

araba camı nasıl temizlenir
araba camı nasıl temizlenir

Araba camınızı limon suyuyla temizleyin

 •  Limon Suyu (2 Yemek Kaşığı)
 •  Sirke (1 çorba kaşığı)
 •  Sıcak Su (1 Bardak)
 •  Mikrofiber bez
 •  Sprey şişesi

Limon suyu, sirke ve sıcak suyu karıştırarak boş sprey şişesine koyun. Limon suyu olarak limon sıkıpta kullanabilirsiniz yada marketlerde satılan hazır limon sularından kullanabilirisiniz. Şimdi, solüsyonu karıştırın ve sıcak (kaynamayan) su ekleyin ve iyice çalkalayın.

Karbonatla araba camı temizleme tarifi

Camlarınız özellikle çok kirliyse, en iyi doğal cam temizleyici karbonattır. Karbonat, camlarınızı çizmeden kir ve lekeleri çıkarmakta son derece etkilidir. Evde hazırladığınız sirkeli karışımlara ek karbonat ikili aşamalı bir temizlik sunar. Mikrofiber bir bezi ıslatıp ve üzerine karbonat ekleyerek camları silin. Arkasından cam temizleyici solüsyonu kullanarak camlarınızı dahada parlak hale getirin. Temiz ve kuru bir bezle silin.

Diş Macunu ile araba camı Temizlemek

Jel içermeyen diş macunu, karbonat gibi cam temizlemede son derece etkilidir. Diş macunu kullanmak için temiz bir mikrofiber bez üzerine küçük bir miktar macun koyun ve camları silin.

*Araba cam temizleme Bakımında kullanılan özel kumaşlar
Bu tekniklerden herhangi biriyle camları temizledikten sonra, camların parlamasına yardımcı olan bir chamois kumaşı ile camları daha da parlak hale getirebilirsiniz.

Ek ipuçları:

 •  Aracınız doğrudan güneş ışığına maruz kalmış yada sıcaksa, temiz yüzeylerde sabunlar lekeler bırakacağından dolayı hemen temizlemeyin.
 •  Eğer bulaşık deterjanızda amonyak varsa, pencerelerin içini silerek aracınızın iç kısmına temas etmemesine dikkat edin. Amonyak, kauçuk, deri ve plastik gibi malzemelere zarar verir.
 •  Eski bir yapışkanı, kuş pisiliğinin kalıntılarını çıkartmak için bir süre sirke ile ıslatın ve kalıntıyı çıkarmak için plastik bir kartla kazıyın.
 • araba camı nasıl temizlenir
  araba camı nasıl temizlenir

Araba Camı buğulaşması Nasıl Önlenir? (Araba camı buhar yapmasını engellemek)
Araba camları neden buğulanır?

Buğunun nedeni, havanın sıcaklığı ile camın sıcaklığı arasındaki farktır. Otomobilin dışındaki yoğunlaşma, ılık, nemli havanın (genellikle sabahın erken saatlerinde olur), otomobilin soğuk camına çarptığında buğu meydana gelir.

Araba camında buğu olmaması için klimayı doğru kullanın
Klima ısısını soğuktan başlatın, daha sonra iç kısım ısındıkça sıcaklığı artırın.
Ani sıcaklık buğuya sebebiyet verir. Araba ısıtıcısını açın ve yukarıya doğru ayarlayın. Ön camın birkaç dakika ısınmasına izin verin. Camdaki buz veya sis dağılır. Temiz, kuru bir havlu veya bez kullanarak camdaki yoğunlaşmayı silin. Araç kabinindeki nemi almak için klimayı kısa bir süre için açın.

Araba camı buğusuna karşı kedi kumu kullanımı:
Araba camının buğu yapmasını engellemek için arabada bir miktar kedi kumu bulundurun. Eski bir çoraba bir miktar kedi kumu doldurun ve arabanın içinde bırakın. Kedi kumu son derece emicidir ve sadece nemi emmekle kalmaz, aynı zamanda rutubet kokusu da alır.

Doğruluğu hakkında emin olmadığım iki yöntemi ise sizinle paylaşacağım:

Şehir efsanesi tarzında iki bu söylemi denemedim fakat deneyenler varsa deneyimleri ile ilgili mesaj atarlarsa sevinirim.
Traş köpüğü ile cam buğusunu engelleme evet yanlış okumadınız. Bir miktar havluya traş köpüğü sıkıp bununla camlar temizleniyor ve arından camların buğu yapmadığı belirtiyor. Bana çok mantıklı gelmedi fakat denemekte yarar olabilir.

Diğer bir yöntem ise patatesle cam buğusunu engellemek. Bu sıra dışı yöntem ise son derece denemiş bir yöntem şahsen ben patates kızartmasına bayılırım. Fakat cam silmek hiç aklıma gelmemişti. Denebilir mi? evet hemde çok kolay bir yöntem hemen anlatıma geçiyim.
Yarıya kestiğiniz patatesi arabanın ön camının heryerine gelecek şekilde sürün ve dokunmadan kurumaya bırakın. Patates suyunun kuruması gerekir çünkü patateslerin içindeki nişasta, cam ve hava arasında bir bariyer görevi gördüğü için camlardaki buğu oluşumunun engellendiği söyleniyor. Unutmadan patatesler kururken, dokunmayın yoksa parmak izlerinizle camı kirletirsiniz.

Önemli:

 • Aracınıza binerken botlarınızdaki kar veya yağmur sularını sallayın; Arabada ne kadar az nem olursa o kadar az buğu olur.
 • Buzlu camlara asla sıcak su dökmeyin, bu camların çatlamasına veya kırılmasına neden olabilir.
 • Camlarınızı ekstra temiz tutmanızı kesinlikle öneririz. Temiz camlar buğulanmaya daha az eğilimlidir.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir