Araba

Araba farı temizleme

Araç sahiplerinin karşılaştığı yaygın bir sorun, zaman içinde, farların üstündeki şeffaf plastik camların sisli veya bulanık hale gelmesi ve gece görüşünüzü bozmasıdır. Araba farlarının kirlenmesi genellikle güneş ışığı hasarı ve biriken kirin birleşiminden gelir. Birçok eski araba  sahibi, farlar sislendiğinde bunun bir sorun olabileceğini biliyor. Araç gece sürüşlerinde tehlikeli olabilir aynı zamanda araç  muayenesinde testen geçemiyebilir. Araba farı nasıl temizlenir bir çok yöntemle temizlenir diş macunu, karbonat ve sirke gibi yöntemleriöğrenmek için yazımızı okumanız yeterli.

Far camlarının çoğu polikarbonat plastikten yapılmıştır. Bu plastik, zorlu yol koşulları için mükemmeldir. Başlangıçta farları korumak için, üreticiler lensleri UV koruyucu bir film ile kaplar. Zamanla bu film, plastiğin oksitlenmesini sağlayan UV ışınları ile yok olur. Zamanla, plastik far mercekleri sislenme, hatta sararma olur. Toz, kir, kum ve taşlar aşındırıcıdır ve bunlar far camlarını ve ışığı kırarlar. Farlarınız sislenmeye veya sararmaya başladıysa, oksidasyon işleminin başladığı açıktır. Yine de üzülmeyin, çünkü bu farları tekrar yeni gibi görünmesi için bir çok yöntem vardır.

Araba farlarınızı neden temizlemelisiniz?

Farlarınızın cansız görünümü sadece aracın genel görünümünü kötü göstermekle kalmaz, aynı zamanda ve daha önemlisi, farlarınızın kirliliği gece araç kullanırken görüşünüzü etkiler. 

Araba farları neden kirlenir ve matlaşır?

Farlarınızı kaplamak için kullanılan plastik, son derece güçlü olmasına rağmen kendiliğinden gözenekli, temperli bir polikarbonat plastiktir. Üretici, plastiği plastiğin gözenekli yapısını telafi etmek için koruyucu bir filmle kaplar, ancak güneş ışığına ve UV ışınlarına uzun süre maruz kalma, sert kimyasal maddeler ve biriken çöp ve yol sıçraması gibi koşullar nedeniyle, film bozulur ve plastik oksitlenir.

Araba farı temizleme
Araba farı temizleme

Araba farlarını temizlemenin en kolay ve ucuz yolu

Farın kir ve çamur nedeniyle temizlenmesi gerektiğini görebiliyorsanız, kolay bir çözüm sadece bir bezle ve temiz suyla yıkamaktır. Bu, far üzerinde ne olduğunu hızlı ve kolay bir süreçte ortadan kaldıracak, ürünlere para harcamaya gerek kalmayacak.

Daha sonra, elinizi farın üzerinden geçirirseniz ve plastikte pürüzler hissederseniz, farlarınızı temizlemek ve eski haline getirmek için aşağıdaki ipuçları tam size göre. Farlarınızı temizlemek için sunulan birçok yöntem var. Bazıları işe yarar, bazıları işe yaramaz. Bazıları birkaç gün için farlarınızı temizlerken . bazıları vernik veya aracınızın boyasında kalıcı hasara neden olabilir.

Böcek ve sinek Kovucu ilaçlar ile araba farı temizleme yöntemi

 Böcek spreyi farların oksidasyonunu giderir. Bununla birlikte, plastiğin görünümünü anında iyileştirmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

Sprey içerisindeki maddeler aslında, plastik üzerindeki filmi eritmeye meyilli olduğu için sonuç üretirken geçicidirler. Donuk ve bulutlu görünüm bir ay içinde geri gelebilir.

Böcek spreyinin bir havlu ile uygulanması ve asla doğrudan farın üzerine püskürtülmemesini önerilir.

Dikkat: Farların durulanmasına rağmen, kimyasal artıklar yağışlı havalarda hala etkili olabilir ve temas ettiği boyaya zarar verebilir.

Artıları: Yapması  kolay. Hızlı. Uygun maliyetli. 

Eksileri: Kısa zaman etkilidir.

Zımpara kağıdı kullanarak farlar nasıl temizlenir?

 Bu yöntem daha uzun süreli sonuçlar verir ancak diş macunu yönteminden daha karmaşıktır ve biraz bakım gerektirir. Bu işlem için farı çıkarabilir veya çevreleyen boyayı maskeleme bandı ile kaplayabilirsiniz. Farların zımpara kağıdı ile temizlenmesi:

 •  Çevreleyen kaportayı maskeleme bandı kullanarak maskeleyin (veya farları çıkarın) Bu, farın etrafındaki boyayı yanlışlıkla zımparalamanızı önler. Güvenlik gözlüklerinizi takın ve her adımda zaman ayırın.
 • Islak far ve ılık su ile 400 kum zımpara kağıdı Zımpara kağıdı ve farın ıslak kalması için dairesel hareketlerle hafifçe zımparalayın Yatay çizgilerle zımparalayın.
 •  Islak 600-zımpara kağıdı kullanın, Kısa bir süre sonra, dairesel deseni sona erdirin ve yine de su püskürtürken, zımpara kağıdı ile ileri geri hareket ettirerek yatay hareketlere geçin
 • Su ile temiz far Islak 2000 tane zımpara kağıdı kullanarak, zımparalamaya devam edin Farları kurutun, suyla temizleyin ve lensi korumak için bir mum uygulayın
 • En düşük kumlu kağıtla başlayarak, bir matkap kullanıyorsanız, 1000 rpm’den daha hızlı olmamak üzere tüm far yüzeyini ıslatın. Genellikle iki ya da üç ıslak zımpara adımı vardır, yavaş yavaş artan kum ve mercek berraklığını arttırır.
 • Farın tamamen kurumasını sağladıktan sonra, toz maskenizi takın ve far camını zımpara pedi ile gezdirin. Tıkanmasını önlemek için tozu pedin üzerinden sık sık çıkarın
 • Lensin her köşesine girerek her farın üzerine iki kez gidin. 
 • Bu noktada, objektif hala puslu bir görünüm sergileyecektir.
 • Lensin tamamen temiz olduğundan emin olmak için bir kez daha ovma alkolüyle silin.
 • Lensin tamamen temiz olduğundan emin olmak için bir kez daha ovma alkolüyle silin.
 • Lense bir kat karnauba macunu balmumu uygulayın ve cilalamadan önce kurumasını bekleyin.

Eksileri:  Far camına çok yüksek hasar riski. Far camına kalıcı hasar verme şansı yüksektir. Kararlıysanız sadece kesinlikle gerektiği kadar baskı uygulayın.

Araba farı nasıl temizlenir
Araba farı nasıl temizlenir

Far Temizleme Kiti ile araba farı temizleme yöntemi

En yaygın yollardan biri, bir far restorasyon kiti satın almaktır. Bunlar kalite ve fiyat bakımından değişir. Bu seçeneğin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için müşteri deneyimlerine göre yorumları okumanızı öneririz.

Artıları:   Uygun maliyetli ve muhtemelen evde yapabileceğiniz en etkili temizleme yöntemi.

Eksileri:   zaman alır – bir saat veya daha fazla. Zımparalama veya parlatma sırasında merceğe zarar vermemeye dikkat etmeniz gerektiğinden, aletler daha deneyimli biri için daha uygundur. Ayrıca, far birkaç ay içinde tekrar bulanıklaşmaya başlayacaktır.

Karbonat ve Sirke ile araba farı temizleme yöntemi

Ev temizleyicileri çoğu bir çok eşyayı temizlemenin en kolay ve en iyi yoludur. Bazı insanlar farları temizlemek için tek başlarına ya da kombinasyon halinde sirke ve kabartma tozu kullanmaktadırlar.

Bir mikrofiber beze veya bir diş fırçasına sirkeyi, karbonatı sürün ve farı temizleyin.

Sonra durulayın ve gerektiği kadar tekrarlayın. Plastik farın cilalanması için kuruduktan sonra bir kat cilalama bileşiği eklenebilir

Doğal olarak aşındırıcı karbonat kiri çıkarmak için işe yarayabilir, ancak bu yöntem, ciddi oranda oksitlenmiş plastikte işe yaramayabilir. Bu düşük maliyetli alternatifi deneyebilir ve ne kadar iyi olduğunu görebilirsiniz, sadece sonuçların geçici olacağını ve farlarınızın görünümünü korumak için düzenli olarak bu temizliği yapmak zorunda kalacağınızı bilin.

karbonat
karbonat

Oksitlenmiş farlar diş macunu kullanılarak nasıl temizlenir?

Araba farları diş macunu ile nasıl temizlenir?

Hayır, yanlış okumadın. Diş macunu demiştik. Diş macunu ile bulanık, oksitlenmiş ve kirli farların temizlenmesi için birçok öneri var. Tamir setinden daha hızlı, erişilebilir ve ucuzdur. Sadece bir diş fırçasına, sprey şişesine, diş macununa mümkünse karbonat ve bir beze ihtiyacınız var.

İşte araba farlarının diş macunu ile temizlenmesi:

 • Çevreleyen bölgeyi maskeleme bandı ile koruyun – Maskeleme bandı kullanarak, farları çevreleyen çizilmeleri önlemek için farları çevreleyen alanları kapatın. Fardaki kuru tozları silmek için temiz bir toz bezi kullanın. Bu temizlik işinizi kolaylaştırmak için önemlidir. Kuru toz herhangi bir sıvı ile temas ettiğinde, yapışkan hale gelir ve temizlenmesi zorlaşır. Eldiven kullanın – Hassas cildiniz varsa plastik veya vinil eldivenler kullanın.
 • Bir diş fırçası kullanarak far kapağına diş macunu sürün
 • Temizlenene kadar silin
 • Durulama – Sonra, suyla durulayın ve kurumaya bırakın.Far parlatıcı – Farlarınızın gelecekteki hasarlardan korunmasına yardımcı olmak için, temiz bir bez kullanarak dairesel bir hareketle ve ardından suyla durulayın.
 • İşte bu kadar!
 • Farlarınız diş macununda 20 dakika geçirdikten sonra bile netleşmiyorsa, içlerinde de bulanık, kirli veya oksitlenmiş olabilirler. Bu durumda, değiştirilmeleri daha kolay ve daha iyi olabilir.
diş macunuyla araba farı temizleme

Dipnot:

 • Farları daima yavaş ve sabit şekilde temizlediğinizden emin olun.
 • Görüş açısını artırmak için farlarınızı en az ayda bir kez temizleyin.
 • Gerekirse, daha iyi sonuçlar elde etmek için iki ya da üç kez yukarıdaki yöntemlerden birini tekrarlayın.
 • Farları temizlemek için zaman ayırın; aracınızın görünümünü, diğer sürücülere olan görüşünüzü ve kendi gece görüşünüzü iyileştirebilirsiniz.

Kirli veya Puslu Farlarla Sürüş Tehlikeleri

Ne yazık ki, kirli farlar sadece diğer sürücüler için değil, yol görüşünüzde görünürlüğünüzü ciddi şekilde etkileyebilir. Ciddiyete bağlı olarak, kirli farlar ışık çıktısını% 95’e kadar azaltabilir, projeksiyon mesafesini% 90’a kadar azaltabilir. Kirli farlarla sürüş, aracınızın gerisinde olanların yalnızca% 10’unu görebileceğiniz anlamına gelebilir. Otoyol hızlarında, hayvan geçişine, durmuş araca veya ışıksız bir araca tepki vermek mümkün olmazdı. Aracın önünde birkaç metre ötesinde bir şey görmek ve belki de yoldaki yansıtıcı şerit işaretlerini görmek neredeyse imkansız olurdu. Bu nedenle araç farlarınızın temizliği son derece önemlidir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir