MutfakSağlık

Beyaz sirke nedir nerelerde kullanılır

Beyaz sirke temizlik, bahçe işleri ve yemek pişirmek için kullanılan harika bir sıvı. Hatta tıbbi uygulamaları da var. Kilerinizde bir şişe beyaz sirke bulundurursanız, birden fazla işte işe yarayacak olma ihtimali vardır. Bu makalede, beyaz sirke için en popüler uygulamalar ve evinizde kullanabileceğiniz en etkili yolları anlatılmaktadır.

Beyaz sirke nedir ve nasıl Yapılır?

Standart beyaz sirke, genellikle% 4-7 asetik asit ve% 93-96 su içeren berrak bir çözeltidir.

Bazı beyaz sirke türleri% 20’ye kadar asetik asit içerebilir, ancak bunlar kesinlikle tarım veya temizlik amaçlıdır ve insan tüketimine yönelik değildir.

Tarihsel olarak, şeker pancarı, patates, pekmez veya süt, peynir altı suyu gibi gıdaların fermantasyonundan beyaz sirke üretilmiştir. Bugün, çoğu beyaz sirke tahıl alkolünün (etanol) fermantasyonundan elde edilir. Bu tür bir alkol doğal olarak birçok besini içermez, bu nedenle bakteriyel fermantasyon işlemini başlatmak için maya veya fosfatlar gibi diğer bileşenler eklenebilir. Beyaz sirke, tipik olarak% 4-7 asetik asit ve% 93-96 sudan oluşan bir çözeltidir, ancak daha yüksek asetik asit içeriği olan türler, tarımsal veya temizleme amaçlı kullanılabilir. En sık tahıl alkolünün fermantasyonu yoluyla yapılır.

Mutfakta beyaz sirke kullanımı

Diğer içilebilir sirkelere göre daha güçlü ve biraz sert bir tadı vardır, bu yüzden muhtemelen tek başına içmek istemezsiniz. Bununla birlikte, tek başına kullanmak yerine tariflere ekleyerek kullanabilirsiniz.

Mutfaktaki beyaz sirkenin kullanımının en popüler alanları şunlardır:

 • Turşu: Turşu baharatları ve suyla eşleştirildiğinde, beyaz sirke, sebzeler, meyveler  dahil olmak üzere çok çeşitli turşu yapmak için mükemmel bir temel oluşturur .
 • Salatalar: Beyaz sirkeyi geleneksel ve karışık salata çeşitlerine ekleyerek lezzetini salatanın lezzetini artırabilirsiniz. Her zaman küçük bir miktar dökün ve daha fazlasını eklemeden önce bir tat testi yapın.
 • Turşular ve Soslar: Beyaz sirke, turşulara ve soslara ekstra lezzet katıyor.
 • Pişirme: Beyaz sirke, unlu mamuller için bir mayalama maddesi olarak kabartma tozu ile birlikte kullanılabilir. Asidik sirke, alkalin kabartma tozu ile reaksiyona girer ve pişmiş ürünlerin yükselmesine yardımcı olan karbondioksit gazını açığa çıkarır.
 • Peynir yapımı: Bazı peynirler süt ve beyaz sirkeden hazırlanabilir. Süte eklendiğinde asitli sirke süt proteinlerini değiştirerek lor ve peynir altı suyunun ayrılmasını sağlar. Sonuç olarak hafif, yumuşak bir peynir elde edebilirsiniz.
beyaz sirke nedir nerelerde kullanilir
beyaz sirke nedir nerelerde kullanilir

Sağlık için Beyaz sirke

Beyaz sirke, yemeklere lezzet katmanın ötesine sağlığada olumlu etkiler sağlayabilir.

Sirke, binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Sağlık yararları üzerine yapılan en modern araştırma, sirkenin asetik asit bileşenine odaklanmaktadır.

Sirkenin sağlığa yararlarından bazıları şunlardır:

 • Kan şekeri kontrolü: Bazı insan çalışmaları, sirke alımının bir yemekten sonra hem kan şekeri hem de insülin seviyesini azaltabileceğini göstermiştir.
 • Kilo yönetimi: Bazı araştırmalar, sirke tüketenlerin midenin boşalma hızını yavaşlatığını  böylelikle daha fazla doygunluk hissi vererek acıkmayı azalttığı düşünülmektedir.
 • Düşük kolesterol: Hayvan deneylerinde sirke verilen farelerde kolesterolün azaldığını göstermiştir. Sonuçta sirke ve kolesterol arasındaki sebep-sonuç ilişkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Antimikrobiyal: Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle sirke, tırnak mantarları, siğiller ve kulak enfeksiyonları gibi fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olabilir. Aynı zamanda cilt enfeksiyonları ve yanıklar için etkili bir topikal tedavidir.

ÖZET

Beyaz sirke, kan şekeri kontrolü, kilo yönetimi, düşük kolesterol ve antimikrobiyal özellikler dahil olmak üzere asetik asit içeriği nedeniyle sağlığımız için önemlidir.

Ev işlerinde beyaz sirke kullanımı

Beyaz sirke antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, sayısız yüzey ve alan için yararlı bir dezenfektan ve temizleyicidir.

Dahası, diğer ticari olarak satılan ev temizlik malzemelerinde çok daha ucuzdur.

Beyaz sirke ile kolayca temizlenen yerler:

 • Tuvaletler
 • Mutfak tezgahı
 • Bulaşıklar
 • Pencereler ve aynalar
 • Kahve makinası
 • Duş ve küvet
 • Çamaşırlar
 • Mutfak tezgahı

Beyaz sirke bahçede de kullanılır. Yabancı otların öldürülmesinde kullanılabilir ve çiçeklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir.

Ev temizlik için kullanıldığında, 50/50 sirke ve su oranı en iyisidir. Yabancı otların çıkarılması için ise sadece sirke kullanın.

Uyarı 

Beyaz sirke genel olarak güvenli olmasına rağmen, fazlası zararlı olabilir.

Çok fazla sirke tüketimi, mide ekşimesi veya hazımsızlık gibi üst gastrointestinal kanaldaki enflamatuar durum semptomlarını şiddetlendirebilir .

Sirke gibi asitli yiyeceklerin aşırı tüketimi diş minesinin bozulmasına neden olabilir. Bazı araştırmalar beyaz sirkenin dişlerinize diğer sirke türlerinden daha fazla zarar verebileceğini göstermektedir.

Ek olarak, bazı araştırmalar, bazı kan şekeri ve kalp ilaçları sirke ile kullanıldığında, olumsuz etkiler yaratır. Düşük kan şekeri veya düşük potasyum seviyeleri gibi.

Diyetinizde veya sirke tüketiminizde ciddi değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışın.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir