GenelFare ve Klavye TemizliğiÖnemliTeknoloji

Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınızı temizliyormusunuz?  Bilgisayarınızın herhangi bir açıklığından veya çatlağından içeri tozlar dolabiliyor.. Bilgisayarın içinde saç, toz, ev tozları ve evcil hayvan tüyleri bir süre sonra birikecektir. Biriken bu kalıntılar bilgisayarınızın donanımına zarar verirken bilgisayarınız daha yavaş çalışacaktır.

Özellikle, klavyenin tuşları arasında her türlü toz birikecektir. Fanlarda ve diğer önemli bileşenlerde olduğu gibi, bu da bilgisayarınızın ısısını artırabilir. Bu, potansiyel olarak her parçanın ömrünü kısaltır.

Bilgisayar temizliği için Gerekli malzemeler

Şimdi başlayalım. Öncelikle, rahatça kullanabileceğiniz temiz bir kaç bez toplayalım. Bununla birlikte, kağıt havluya ve peçete tarzı ürünler kullanılmaz. Alkol bazlı veya elektronik eşyalar için özel üretilen bir deterjan ve kulak pamuğu çubuğu.  Son olarak, PC tozuna karşı en etkili malzeme ise hava püskürtücü.

Bilgisayar temizliği

Temizlerken, bilgisayarı açmayın. Güç kablosunu bilgisayardan ayırın.

Fare ve Klavye Temizliği

Her gün bunlarla fare ve klavye ile yakın temas halindeyiz. Özellikle yemek kalıntıları klavyenin iç kısmında birikme yapabiliyor. Hava püskürtüce hava çekin. İlk başta klavyeye yapışan maddeleri solüsyonlu bezle silin. Ardından klavye için basınçlı hava çekin. Tuşların arasındaki maddeleri dışarı atabilmek için havayı klavyeye üfleyin. Arada kalan leke ve inatçı kirleri ise pamuklu kulak çubuğuna yine aynı şekilde solüsyon sürerek yapabilirsiniz.

Fareyi temizlemek için pek fazla yapabileceğimiz bir şey yok üzerini güzelce silmek yeterli. Farenin arka kısmını çevirin ve LED etrafındaki alanı  pamuklu kulak çubuklarıyla temizleyin. Aslında fareyi el hijyeni açısından çok pislenmesini beklemeden ara ara silip temizlememiz gerekir.

bilgisayar temizleme
bilgisayar temizleme

Bilgisayar Fanı ve filtre temizliği

 Fanlarınız sürekli arızalanıyorsa veya düzgün çalışmıyorsa, bilgisayarınız nefes alamıyordur. Fanda oluşan tozu çıkarmak çok kolaydır.

Deterjanı püskürtün ve tozu nemli bir bezle silin. Hava püskürtücü ile tozlar ve artıklar kolayca çıkarılabilir.

Filtreleri kaldırabilirseniz, çıkarın ve elektrikli süpürge ile süpürün. Bu filtreler su ile temizlenebilir ve ıslak mendil ile silinebilir. Bununla birlikte, önemli hassas parçalar olan bölümler için elektrikli süpürgesi ile süpürülmesi önerilmez. Süpürgenin çekim kısmına bir çorap takarsanız bilgisayarı süpürürken olası bir parçayı yutmasını engellersiniz.

Fan kanadının hareket etmesini önlemek için, kanatları tutmak ve basınçlı havayı doğrudan tüm kanatlara püskürtebilirsiniz. .

Konsolunuzun CPU’su tozdan arınmışsa, artık grafik kartınızı, ses kartınızı, ağ bağdaştırıcınızı ve güç kaynağından çıkarabilirsiniz.

Açık alanların hava geçirmesine izin verin, her şeyi yerine takın ve kabloları bağlayın. PC’nizin içi boş görünüyorsa, şimdi hava akışını düzeltmek ve temizlemek için en uygun zamandır.

CPU sıcaklığınız anormal derecede sıcaksa, ısı alıcıya bir termal iletken uygulamanız gerekir. Anakartı sökün, yavaşça dışarı çekin ve ısı emicisini CPU’dan çıkarın.

Eski CPU’larda yapışkanlık olabilir. Isı emicinin yüzeyini temizleyin, CPU’nun üstünü alkol bazlı bir deterjan ve tüy bırakmayan bir bezle silin.

Şimdi, yüzeyler temiz ise, yağ gibi az miktarda ısı iletkeni uygulayın ve bir soğutucu yerleştirin.

Şimdi bilgisayarınız, farenizi ve klavyeniz temizlendi. En son bilgisayarı temizlediğiniz yeri süpürmeyi unutmayın. Aksi halde, etrafta çok fazla toz ve kir kalır. Şimdi, kabloları mümkün olduğunca bükmemeye çalışarak, bilgisayarınızı diğer aletlere bağlayabilirsiniz.

Her şey bitti. Şimdi, bilgisayaranız temizlendiğine göre daha hızlı

bilgisayar temizleme
bilgisayar temizleme
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir