Bit ve sirke nasıl temizlenir

Kontrol edilemeyen kaşıntı oluşana kadar bitten enfekte olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Bitler nasıl temizlenir bitlerden kurtulmak için hangi yöntem daha etkilidir bütün konulara değineceğiz. Bitlere mayonez, zeytinyağı, çay ağacı yağı ile savaş açıyoruz!  Bu parazitlerden kurtulmak sabır ve özen işidir.

Etkili bir savaş için bitin değişik türlerini de tanımak gerekir.

Baş Biti

En yaygın olanıdır. Saçlarda, kimi zamanda sakal ve kaşlarda  gri renkliyken, kan emdikçe rengi kırmızıya döner. Bir buçuk ile iki milimetre boyunda ve tırnaklı üç çift ayaklıdır. Yumurtaları (sirkeler) altı günde olgunlaşır. Sirkele renksizdir ve yapışkan bir maddeyle saçlara yapışır. Görmek çok zordur, çünkü çok küçükler. Çocuğunuz ya da aile bireylerinden birinin omuzlarında kırmızılıklara rastlarsanız baş biti bulunabileceğini düşünün.

Vücut Biti

Üç ile üç buçuk milimetre boyundadır. İnsan vücudunda değil de, dişilerinin yumurtladığı elbise dikiş yerlerinde ya da yatak takımlarında yaşarlar. Buralardan yalnızca beslenmek için çıkarlar. Sıcaklığın azalmasına karşı duyarlı olduklarından, elbiseler vücuda değmediği zamanlarda büyümeleri durur. Temizlik yetersizliğin den oluşan bitler, tifüs salgınlarının da nedenleridir. Yoketmek için elbiseleri ve çarşaf takımlarını ütüden geçirmek gerekir. Salgın durumlarında elbiselerin dikişlerine böcek öldürücü ilaçlar dökerek sirkeler öldürülebilir.

Kasık Arası Biti (Morpion)

Görünüş ve hareketleri diğerlerinden farkIldır. Küçük, bodur, yuvarlak ve kısa ayakIldırlar. Kasık arasındaki kılların köküne, kimi zaman göğüs ve koltuk altlarına yapışır ve durmaksızın beslenirler. Zehirli tükürükleri, ftiriaz denilen bir yangılanmaya yol açan mavimsi lekeleri çoğaltırlar.  Cinsel ilişki yoluyla, çamaşırlar  ya da elbiselerden geçebilir. Günlük sıkı bir temizlik, sizi zaten az  rastlanan vücut bitinden kurtaracaktır.

Bitler nasıl bulaşır?

Bitler  24 saat boyunca başınız dışında hayatta kalabildiğinden ötürü , çoğu bit bulaşması doğrudan kafadan kafaya  temasta gelir. Bildiğiniz bitlenmiş bir kişi varsa, muhtemelen bir arkadaş, aile üyesi veya yakın temasta oldukları yabancıdan bitlenirler. Şapka veya fırça gibi paylaşılan aksesuarlarda bitlenmeyi kolaylaştırabilir.

Bitllenmeye yol açabilecek yaygın durumlar şunlardır:

 • Okulda olmak, çocuklar için
 • Başkalarına yakın oturmak
 • Aynı yatakta uyumak
 • Tarak, fırça veya havlu paylaşma

Kafa bitlerini öldürmenin ve onları uzak tutmanın en etkili yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bitlerle karşılaştığınızda ilk başta Sakin olun

Cocuğunuzun saçlarında bitleri görünce çıldırmadan hemen sakinleşin. Tabii ki, onlar iğrenç (sadece onlar hakkında konuşmak bile başınızı kaşındırıyor olabilir şahsen ben kaşınmaya başladım bile), ama aslında sağlığa zararlı değildirler.

Bitlerden kurtulmaya çalışırken sadece saçlardakinlerden kurtuldum bitti diye düşünmeyin. Sadece yetişkin bir biti öldürmek için değil, aynı zamanda saç teline yapışmış minik yumurtaları da öldürmek için çeşitli teknikler kullanmanız gerekir. (Bu böcekler saçlarda yaşamak için binyılda evrimleşmişler, bu yüzdende onlardan kurtulmak zor).

Tekrarlanan bir bitlenmeye maruz kalabilir veya atlanmış bir bit nedeniyle bitler tekrar ortaya çıkabileceğinden ötürü  haftalar ya da aylar süren bir özen göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden sakin olmak önemli.

bit temizleme
bit temizleme

 

Baş biti için hangi ilaçları kullanabilirsin?

Bit tarağı

Bit ve sirkelerden kurtulmak için standart her tedaviyle bit tarağı kullanmanız gerekir.

Unutmayın…“ Son yumurtayı toplayana kadar bitlerden kurtulamazsınız”

bit temizleme
bit temizleme

REÇETELİ İLAÇ

Reçeteli ilaçlar toksik olabilir ve reçetesiz tedaviler ise işe yaramayabiliyor… Baş bitini öldüren birkaç reçeteli ürün var. Her zaman temiz saç ile başlayın, ancak bitler tedavi uygulaması öncesinde uygulama sırasında şampuan ve kremi kullanmayın. Hem canlı bitleri hem de sirkeleri öldürür. İlk uygulamada öldürmeyen yumurtalardan kaynaklanan yeni yumurtadan çıkabilir, bu nedenle canlı bitler görülürse 7-10 gün sonra ikinci bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Buna ek olarak, bit ilacını kulandıktan sonra bir veya iki gün   çocuğunuzun saçını yıkamamanız gerekir.Uygulamayı sadece saç ve saç derisinde tutun. Bit şampuanın üzerindeki talimatları izleyin.Tedaviden sonra bitleri hala görüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz daha güçlü bir şeyler yazabilir.

Buna ek olarak, bit ilacını kulandıktan sonra bir veya iki gün   çocuğunuzun saçını yıkamamanız gerekir.Uygulamayı sadece saç ve saç derisinde tutun. Bit şampuanın üzerindeki talimatları izleyin. Metal taraklar plastikten daha etkilidir. Bu tarama işlemini iki haftadan daha az olmamak üzere üç ila dört günde bir tekrarlayın. Hızlı ve kolay sonuçlar arıyorsanız, reçeteli ürünler daha iyi bir seçim olabilir.

bit temizleme
bit temizleme

Bitlerdan doğal yolla kurtulma yolları nelerdir?

Çay ağacı yağı ile bitlerden kurtulmak

Bitler tarafından bunalmış olmayın! Eğer lavanta ve çay ağacının kokusunu seviyorsanız, Anti-bit şampuanınızı bu esansiyel yağlarla hazırlayın. Hafif bir şampuan 40 damla lavanta esansiyel yağı ve 40 damla çay ağacı esansiyel yağı dökün. İyice karıştırın ve saçınızı bu solüsyonla yıkayın. 10 dakika bekletin ve durulayın. Çay ağacını tek olarakta kullanabilirsiniz. Tarakla taranıp sirkelerin toplanması gerekmekte. Tedavinin tekrar edilmesi tavsiyeler arasında.

Sirke ile bitlerden kurtulmak

Bazı insanlar sirkenin sirkenin tutunmak için kullandığı yapışkan yapıştırıcıyı çözeceğine inanır. Sirke içindeki asetik asit, tarama için saçın hazırlanmasında yardımcı olarak kabul edilir. Kanıtlanmış kanıtı yoktur. Çoğunlukla beyaz sirke tavsiye edilir. Direk olarak yada su ile seyreltilir.

Mayonez ile bitlerden kurtulmak

Mayonez makarna salatası için harika bir olabilir, ama  bitlerden kurtulmaya yardım ediyor mu? Bit boğulmayı önlemek için solunum deliklerini açıp kapayabiliyor, bu yüzden bu yönteminde garantisi yok. Mayonezle bitlerden kurtulmanın  başarısı hakkında olumlu ve olusuz sonuçlar var fakat denebilir. Bunu deneyen kişiler gerçek, tam yağlı mayonez kullanılmayı öneriyor. Serbestçe sürüp bir gece mayonezli bir kafayla uymak gerekiyor. Sabah şampuanlayıp bit tarağıyla taramak gerekiyor. 1 hafta sonra tekrar edilmesinde tavsiyeler arasında.

Zeytin yağı ile bitlerden kurtulmak

Bu mutfak demirbaşının mükemmel bir bit boğucu madde olduğu düşünülmek. Zeytinyağı bitlerin, soluk alma deliklerini tıkadığında boğulur ve ölürler. Ancak gece boyunca zeytinyağının uygulanması gerekir çünkü bitler saatlerce nefes almadan hayatta kalabilirler. Ayrıca bitleri çıkarmak için taraklamanız gerekir, zeytinyağı sirkeleri gevşetmeye yardımcı olur. 21 gün süreyle ara ara yapılması öneriler arasında.

Saç jölesi veya vazelin ile bitlerden kurtulmak

Saç jölesi veya vazelin ikiside zeytinyağında olduğu gibi bitlerin solunumu engelleyerek bitleri öldürdüğü düşünülüyor. Yeteri kadar olumlu geri dönüşe rastlamadım. Bununla birlikte vazelinin i baştan çıkarmanın son derce zor olduğu söyleniyor.

Bit Tedavisinden sonra ne yapmalı

Her tedaviden sonra, bitleri veya yumurtalı temizlemek için saçı kontrol etmeye devam etmelisiniz.

 • tedaviden sekiz ila 12 saat sonra ince dişli tarakla ölü veya canlı bitleri temizleyin
 • Bitleri ve sirkeleri iki ila üç hafta kontrol etmeye devam edin
 • Tarakları ve fırçaları kaynar suda 5 ila 10 dakika bekletin

Daha detaylı bir saç fırçası ve tarak temizliği için Taraklar nasıl temizlenmesi buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

bit temizleme
bit temizleme

Tekrardan bitlenmemek için almanız gereken önemli önlemler

 1. Tüm taraklar / fırçalar, saç bantları, tokalar sıkıca paketlenmeli ve 12 saat boyunca dondurucuya konulmalı, sonra bir kenara koyulmalıdır (sıkıca kapatılmış torbada bir hafta durmalı.)
 2. Tüm gözlükler, gözlükler, küpeler, işitme cihazları, telefonlar ve kafa telefonları, sabun ve su ile nazikçe silinmelidir.
 3.  Tüm şapkalar, ceketler, kazaklar, spor malzemeleri yıkanmalıdır (sadece kirli ise). Yıkama yapmak bitleri öldürmez. Kurutucuda üretilen yüksek ısı bitleri öldürür. Her şeyi kurutucuda 40 dakika boyunca yüksek ısıda kurutun. Kumaş yüksek ısıyı tolere edemiyorsa, dondurucuda torba içinde dondurucuda 12 saat bekletebilir yada  5 gün boyunca hava almayan bir torbaya koyun.
 4.  Yatak odalarını temizleyin: tüm kağıtları ve yatak pedlerini çıkarın ve 40 dakika boyunca yüksek ısıda kurutucuya kurutun. Yatağı ve şilteyi çevreleyen tüm alanları süpürgeyle süpürün. Bu adımı 5 gün boyunca tekrar etmeniz gerekecektir. Yastıklar 40 dakika boyunca kurutucuya yerleştirilebilir, 12 saat boyunca dondurucuya yerleştirilebilir veya 5 gün boyunca torbalanır.
 5. Araba koltukları: Otomobil koltuklarını ve koltuk başlıklarını iyice süpürün. Deri koltuklarınız varsa bunları nemli bir bezle silin. Çocuğunuz araba koltuğunda veya yükselticide oturuyorsa, koltuk kapağını çıkarın ve 40 dakika boyunca yüksek ısıda kurutun, dondurucuda 12 saat ya da 5 gün boyunca poşete koyun.
 6.  Tüm bebekler, battaniyeler, doldurulmuş hayvanlar ve halılar, kurutucuya yüksek ısıda 40 dakika boyunca konulmalı, 12 saat boyunca dondurucuya konmalı veya 5 gün boyunca torbaya konulmalıdır.
 7.  Kirli değilse, yıkamayın! Bitleri öldürecek su değildir, kurutucudaki yüksek ısıdır. Kurutucu kullanırken en yüksek ısı ayarını 40 dakika boyunca kullanın.
 8. Kanepe ve koltukları süpürdükten ve sildikten sonra, oturma alanınlarının üzerine koltuk örtüsü koyun. Her günün sonunda koltuk örtüsünü kaldırabilir ve 40 dakika boyunca kurutucuya koyabilirsiniz.
 9.  Çocuğunuz odasında dolabında veya çekmecesinde çalışıyorsa ve tüm kıyafetlerin, eşyaların kirlenmiş olabileceğini hissediyorsanız, 40 dakika yüksek ısıda kurutucuya koyun  veya dolabı ve çekmeceleri bantlayın. (Bitler temassız 48 saat sonra ölür)
 10.  Evinizde nadiren kullanılan alanlar varsa, bunları süpürün ve 5 günlük kapalı alan olarak bantlayın.
 11. Daha sonra tekrar bitlenmemek için çocuğunuzu spor malzemeleri, şapkalar, paltolar, taraklar, peruklar, kıyafetler vb. paylaşmamaları için tembihte bulunun.
Paylaş

One thought on “Bit ve sirke nasıl temizlenir

 • Kasım 16, 2018 tarihinde, saat 9:51 pm
  Permalink

  Saçlarım aşırı yağlı ve dökülüyor bunun için bir sürü şey denedim doktora falan gittim özellikle dökülme için ama geçmedi eşimin doktor bir arkadaşı doğal keratin ürünleri kullanmamı önermiş özellikle doğal olması gerektiğini söylediği için patentli olanı bulup aldım ve saçımdaki hem yağlanma hem de dökülmeden eser kalmadı.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir