GenelMutfak

Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları

Deterjan yağı çözer ve bu nedenle mükemmel bir çok amaçlı temizlik malzemesidir. Çiçekler bile deterjanla kendilerini  iyi hisseder.Az miktarda deterjan ve ılık su ile bir çok bilmediğiniz kullanım alanını paylaşıyoruz.

Takıları deterjanla temizleyin

Biraz deterjanı suyla karıştırın. Mücevherlerinizi temizlemek için hızlı ve kolay bir yoldur. Mücevherlerinizi karışımın içine beş dakika yerleştirin ve bir süre bekletin. Çıkmayan kirleri çıkarmak için bir diş fırçası kullanın.

Orkidelere deterjan bakımı

Bir lavaboyu doldurun ve biraz deterjan dökün. Orkideleri tek tek koyun ve tamamen kaygan hale gelene kadar suya durmasına izin verin. Yaklaşık beş dakika orada dursunlar. Orkideler buna bayılır!

Bulaşık deterjanınız kalmadığında panik yapmayın  deterjan kullanabilirsiniz

Muhtemelen evde tuz, karbonat ve deterjan vardır. Bulaşık makinesini her zamanki gibi doldurun. Daha sonra, bulaşık deterjanı döktüğünüz bölüme yaklaşık üç damla deterjan dökün. Bölümün üçte ikisini doldurmak için  karbonat dökün. En sonda tuz ekleyin. Bulaşık makinesini her zamanki gibi çalıştırın !

Yağ lekelerini kıyafetlerden deterjan ile çıkarın

Tişörtün üzerine salata sosu mu döktün? Leke üzerinde biraz deterjan sürün ve su ile durulayın. Deterjan yağı çözdüğü için zor lekeler için mükemmeldir.

Saç fırçalarını ve tarakları deterjan ile temizleyin

Saç fırçaları ve taraklar yağlanmaya ve kirlenmeye eğilimlidirler. Sıcak su ve birkaç damla deterjan onları tekrar yenileyecek. Ayrıca saç fırçası ve tarak temizliği.

Pencere temizliği için deterjan

Pencere ve cam temizliğinde en çok kullanılan ürünlerden biri deterjandır. Fakat bilmeyenler için tekrardan yazmış olalm dedik evet harika bir cam temizleyicidir. Birkaç damla deterjanlı ılık su hazırlayın. Bir sprey şişesine dökün ve cama veya aynanın üzerine püskürtün. Daha sonra bir mikrofiber bezle silin ve birkaç damla sirkeli su ile durulayın.

Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları
Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları

 

Meyve sineklerinden deterjanla kurtulun

Deterjanlar, inatçı ve sinir bozucu meyve sineklerinden kurtulmanın etkili bir yoldur. Bir kase sirke, birkaç damla şurup ve birkaç damla deterjan hazırlayın. Bir süre bekletin. Sinekler buraya düşer ve boğulur.

Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları
Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları

Mutfak aspiratörünüzü kolayca temizleyin

Mutfak aspiratörünüzü parçalara ayırıp sıcak suya birkaç damla deterjan ekleyerek içerisine yerleştirin. Bir gece bırakın. Sabah, sadece yıkayın ve kurumaya bırakın işte bu kadar.

Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları
Deterjanın bilmediğiniz kullanım alanları

Araba vb. yağ lekelerini çıkarın

Yağlı bir leke mi gördünüz? Yağ lekesini karbonat ile kaplayın ve üzerine deterjan dökün. Plastik bir fırça ile ovalayın ve birkaç saat boyunca orada kalmasına izin verin. Durulayın ve gerekirse tekrar edin.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir