Genel

Ergenlerde ter kokusu nasıl giderilir

Biliyorum bunu söylemek utanç verici gibi dursada bu son derece doğal ve yaşanan bir durum. Ergenliğin bir geçiş dönemi olduğunu kendimize hatırlatarak bu sürecin geçeceğini unutmamak gerekir. Ergenlikte vücut bir çok değişme uğradığı için gençlerde kötü kokular oluşabiliyor. Hormonların tam oturmaya çalışma süreci bu kokuya sebep verebiliyor. Sivilceler, yağlı saç derisi ve terleyle birlikte ergenlerde birden fazla koku oluşabilir. Bu son derece doğal olan süreçte kötü kokuyla nasıl başa çıkabiliriz bir bakalım.

Ergenlikte oluşan kokuyla başa çıkma yöntemleri:

Ergenler neden ter kokar?

Odaya sinen kokudan kurtula bilmek için ilk başta oda temizliği ve hijyeni sağlamak gerekiyor.

Yatak çarşafı değiştirmeyi rutin hale getirin. Yatak çarşaflarını en az hafta bir değiştirmek odadaki kokuyu azaltmakta yardımcı olur. Fakat koku çok rahatsız edici ise bu durumda çarşaflar iki veya daha fazla değiştirilmelidir. Yatak çarşafını belirlediğiniz günde değiştirmeye özen gösterin.

Yastık kılıfı değişimi

Ergenlikten, yetişkinliğe adım atmış çocuklarda çok fazla sivilce ve saç derisinde yağlanma meydana gelir. Bu nedenle hergün bir yastık kılıfını değiştirmek gerekir. Yastık kılıfı değişimi aynı zaman bakteri oluşumunu ve sivilcelenmeyi engeller.Yastık kılıfları yüksek ısıda kaynatılmalı ve bakterilerin ölmesi açısından yüksek ısıda ütülenmelidir.

Yorgan ve yastık yıkama

Yorgan ve yastık yıkama rutininizide biraz daha sık yaparak bu konuda rahatlama sağlayabilirsiniz. Yorgan ve yastıkları ayda bir yıkamanız odanın kokusunu değiştirmekte büyük ölçüde işe yarar.

Kirli sepetini odada tutmayın

Gençler kirli sepetini odada tutmak isteyebilir fakat bu kıyafetlerde ki ter kokusunu odaya sinmesine sebebiyet verir. Bir çok ergende aşırı bir ter kokusu oluşabiliyor. Giydikleri kıyafetler yıpranır korkusuyla yıkatmak istemeyenler bile var. Bu nedenle odada biriken kirliler odanın kötü kokmasının en büyük sebeplerinden biridir. Bir ipucu daha bazı gençler kirli sepeti yerine odalarındaki kapının arkasına giydikleri kıyafetleri asıyor. Odada ki kötü kokunun sebebi belkide kapı arkasındaki kıyafetlerdir.

Alez yada yatak pedi

Ve son olarak alez yada yatak pedi kullanıyorsanız aynı yastık ve yorganda olduğu gibi ayda bir yıkamak büyük ölçüde sizi rahatlatır. Hatta artık yıkanması çarşaf kadar kolay alezler var. Bu tarz bir aleze sahipseniz her hafta çarşamfla birlikte yıkayabilirsiniz. Fakat yıkanması zor bir alezse  haftalık çarşaf değişiminizde aleziniz ve yatak pedinizi bir kaç saat havalandırmakta büyük ölçüde işinize yarayacaktır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir