GenelTeknoloji

Eski bir fotoğraf nasıl temizlenir

Eski fotoğraflar , eğer ilgilenilmezlerse zamanla azalacak yeri doldurulamaz hatıralardır. Resimler yanlış saklandığında, yanlış kullanıldığında veya neme maruz kaldığında toz ve kir birikmesine neden olur. Resimleri temizlemeye başlamadan önce, yüksek kaliteli bir negatif yaptığınız veya her bir resmi taramanız tavsiye edilir. Bu resimler temizleme işlemi sırasında yanlışlıkla hasar görürse bir yedekleme sağlar. Fotoğrafları temizlemekten çekiniyorsanız, taranan resimlerinizi çekmek ve kusurları gidermek için fotoğraf düzenleme yazılımı kullanarak bunlara dokunmak başka bir seçenektir. Bununla birlikte, önce resmi temizlemeden dijital olarak düzeltilmesi zor olan yüz detaylarını gizleyen kir veya lekeler olabilir.

Bununla birlikte, bazı eski fotoğraflar temizlik için uygun olmayabilir, çünkü bunlar çok kırılgandırlar veya kir resim içine gömülür. Bu sınırlı durumlar için, fotoğrafınızı bir profesyonele götürün ve dijital hale getirin.

Temizlemeye başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu. Resimler birbirine yapışmışsa ve en üstteki fotoğrafın çıkarılmasının ikinci fotoğrafı yırtığı görülürse, bunu bir profesyonele götürmeyi düşünün. Resimleri ele alırken; Her zaman onları kenarlarından yukarı kaldırın, böylece parmak izleri olmaz.

Eski Fotoğrafları nasıl temizlenir?

Eski fotoğrafları temizlemek için ihtiyacınız olan şeyler

 • Fotografik emülsiyon temizleyici
 • Özellikle fotoğrafları temizlemek için yapılmış mendiller
 • Hava spreyi veya yumuşak bir fırça
 • Beyaz pamuklu film düzenleme eldivenleri
 • Bir havlu

Eski Fotoğraf Temizleme Prosedürleri  

 1. Havlunuzu düz bir yüzeye koyun.
 2. Düzenleme eldivenlerinizi giyin ve fotoğrafları havlu üzerine yerleştirin.
 3. Tozu yumuşak bir fırçayla hafifçe silin veya hava spreyi kullanarak temizleyin. Bazı resimleriniz hasar görürse ve küçük gözyaşları varsa, hava spreyi kullanmayın çünkü yüksek hızlarda çıkan hava akışı aslında gözyaşı daha da kötüleştirebilir.
 4. Resimlerin üzerindeki kirleri temizlemek için emülsiyon sıvısını kullanın. Fotoğrafları bir temizlik pediyle yavaşça silin. En iyi sonuç için emilasyon sıvısı üreticinin talimatlarını takip etmeyi unutmayın.
 5. Eski fotoğraflar temizlendikten sonra kuru bir ortamda saklayın.
fotograf temizleme
fotograf temizleme

Fotoğrafları alkolle temizlemek

 Alkolle temizlemek için neye ihtiyacınız var?

 • su
 • alkol
 • pamuk
 • Lateks eldiven
 • kap

Nasıl devam edeceksin?

Her şeyden önce fotoğrafınız mantarsa, lateks eldivenlerinizi giymeniz gerekecektir.
Kabı su ve alkolle doldurun, fotoğrafı içine yerleştirin ve lekeleri temizlemek için pamukla hafifçe ovun. Fotoğrafı suya batırmanın ilk 5 dakikasında bunu yapmanız önemlidir; bu süreden daha fazla sürtünmeye devam ederseniz, görüntünün basıldığı fotografik emülsiyon, kağıttan kaldırılabilir veya çıkarılabilir. Fotoğrafı 15 dakika daha suya daldırın ve doğal olarak kurumasını bekleyin.
Dikkate Alınacak Bazı Tavsiyeler

 • Sadece iyi durumda olan fotoğrafları temizleyin
 • Emülsiyon sıvısının resme zarar vermediğinden emin olmak için küçük alanları bir defada temizleyin. Sıvı bölgeye zarar verirse derhal durun.
 • Fotoğraflarınızı neme karşı en iyi seçenek  bir albümde saklamak olduğunu unutmayın.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir