GenelKıyafetSağlık

Kan lekesi nasıl Çıkar?

Yepyeni gömleğinizi giydiniz ve bir şekilde kan lekesi oldu veya kendinizi yanlışlıkla mutfakta kestiniz yada çocuğunuzun minik yaralanmalarından dolayı giysinize kan lekesi bulaştı. Kan lekesini tükürükle çıkarabileceğinizi biliyomusunuz iğrenç geldiyse kan lekeleri çıkarmak için en etkili diğer yöntemleri de paylaşıyorum.

Küçük kan lekesi nasıl çıkartılır?

Neyse ki, kan bir protein bazlı lekedir ve bu leke çıkarmanın daha kolay olduğu görünüyor.
Kan protein bazlı olduğundan , en kötü düşmanı ısıdır . Sıcak suya sokmayın, kurutucuda kurutmayın ve leke gidene kadar lekeyi ütülemeyin. Herhangi bir şekilde (ıslak veya kuru) ısı kullanıyorsanız, lekeyi asla temizleyemezsiniz.
Kan lekesine hızlı bir şekilde müdahale ederseniz leke çok çabuk çıkar   Aslında taze kanı çıkarmak oldukça kolaydır. Ve ‘taze’ kanı yaklaşık 10-15 dakikadan önce lekelenmiş giysi. Yapmanız gereken ilk şey , giysiyi soğuk akan su altında durulamak .  Kumaşı parmağınızla hafifçe çalkalayın, soğuk suyun kumaşın iç kısmına ulaşmasını sağlayın. Ve serbestçe durulayın . Soğuk suyu çokça kullanın. Genellikle kan lekesinin rengini hafifçe aydınladığını görebilirsiniz. Eğer lekeyi yeterince erken temizlerseniz, akan suyun altında kaybolduğunu bile görebilirsiniz. Giysiyi hemen yıkayamazsanız, sadece soğuk suyla dolu bir kovaya batırmak için bırakın. Herhangi bir deterjan veya çamaşır deterjanı kullanmanıza gerek yoktur. Soğuk su, lekeyi çözene kadar lekenin kurumasını önleyecektir. Lekeyi 10-12 saat suda bırakabilirsiniz, ancak daha fazla değil.
Çamaşır makinasında giysiyi, genellikle soğuk veya ılık su ile ayarladıktan sonra yıkayın. Ayrıca yıkama bir leke çıkarıcı deterjanlardan ekleyin. Leke çıkarıcılar, protein bazlı lekelerin (kan lekesi) çıkarılmasında olağanüstüdür.

Tükürükle kan lekesi temizleme

Tükürüğünüzü kanı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Kumaşı ya da çevresinde deterjan kullanmak istemiyorsanız, kağıt havluya tükürüp leke tutun. Belki iğrenç geliyor olabilir fakat, işe yarayan bir yöntem!

kan lekesi
kan lekesi

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar

Kurumuş kanı çıkarmak biraz daha zor olabilir, ama kesinlikle mümkündür.
Kurumuş kanı çıkarırken soğuk sudan yararlanır, bu nedenle lekeyi taze kanla yaptığımız gibi suyla yıkayın. Kumaşı parmağınızla hafifçe çalkalayın .
Not : Lekeyi kaldırmayın. Kumaşa tutulan kuru kanın önemli bir kısmı varsa, ya akan suyun altında ya da bir sonraki adımda çıkacaktır. Eğer kumaştan alırsanız, giysinize bir delik açar lifleri bozabilirsiniz.
Lekeyi soğuk suyla yıkadıktan sonra leke çıkarıcı uygulayabilirisiniz. Leke çıkmadan önce birkaç kez makinede yıkamanız gerekebilir.  Ama çok erken pes etmeyin eski ve kuru olsa bile çoğu kan lekesi çıkarılabilir.

 Kanlanmış yatak çarşaflarınız varsa , yukarıdaki leke çıkarma önerileri zahmetli olabilir. Daha kolay hale getirmek için çarşafı yataktan çıkarın ve çamaşır makinasına yerleştirin. ilk başta soğuk suyla durulama yapın. Makinenizin, mümkün olan en uzun süre soğuk suya batırılmasına izin verecek herhangi bir ayarda kullanın.

KAN LEKELERINI ÇIKARMAK IÇIN BIRKAÇ SON NOTLAR

– Mümkünse, giyim eşyalarınızı güneş ışığında kurutun . Güneş özellikle kan gibi protein bazlı lekeleri çıkarma özelliğine sahiptir. Güneş ışınlarıyla başka neler temizlenir öğrenmek isterseniz Güneş ışınlarıyla temizlik yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Kesin sonuçlar için lekeli alanın doğrudan güneş ışığında olduğundan emin olun.
– Eğer ‘Buharlı temizlik’ döngüsüne sahip bir çamaşır makineniz varsa, kan lekesini çıkarmak için bu ayarda yıkayın. Lekeyi tamamen çıkarmak için mükemmeldir.
– Çamaşır suyu kan lekeleri üzerinde kullanılabilir.
Çamaşır suyu kumaşın rengini bozabileceğinden ve kumaş liflerini zayıflattığı için çok dikkatli kullanın . Çamaşır suyu üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun. Ayrıca, su sertse varsa, Çamaşır suyu muhtemelen kan lekesini daha da kötüleştirebilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir