GenelÖnemli

Karbonat ile 12 kötü kokudan kurtulabilirsiniz

Karbonat kötü kokuları nötralize etmek için kullanılır. Karbonat kokusuz olduğu için başka bir kokuyu maskelemek için bir koku kullanmış oluyorsunuz. Karbonat renksiz, kokusuz, saf, çok yönlü, etkili ve güvenlidir.

Ayakkabı, Terlik ve Sandalet kokularını gidermek için

Ayakkabı, Terlik ve Sandalet kokularını gidermek için içlerine karbonat serpebilirsiniz. Ayaklarınızın daha çok terlediği yaz sıcağında, sandallarınızada karbonat serpmek harika bir fikir. Kötü kokuları giderirken ayaklarınızı da temiz tutacaktır.

Buzdolabında ki kötü kokulara karşı

Karbonatın en yaygın kullanımı buzdolabı kötü kokularına karşıdır. Küçük bir kabın içerine koyacağınız karbonat yaklaşık 30 gün etkili olur ve kötü kokuları giderir. 30 gün sounda yenisi ile değiştirmek gereklidir.

karbonatla kötü koku
karbonatla kötü kokuları gidermek

Ağız gargarası ile ağızda ki kötü kokularla baş etmek

Banyonuzda küçük hava geçirmez bir kapta karbonat bulundurun. Her sabah uyandığında, su ile bir çay kaşığı karbonat alın ve ağzınıza 60 saniye boyunca çalkalayın. Tükürdükten sonra dişlerinizi fırçalayın. Karbonat ağız kokusunu giderirken dişlerinizide beyazlatmanıza yardımcı olacaktır.

Yüzme Havuzları

Karbonat yüzme havuzunuzdaki PH’ı düzenleyebilir ve PH dengesleyici satın almaktan çok daha uygun maliyetlidir.

 Halıda ki kötü kokulardan karbonat ile kurtulun

Halıyı ilk önce süpürge ile süpürün. Halınıza ince tabaka karbonat serpiniz ve birkaç saat (24 saat en iyisi) sonra halınızı tekraradan süpürün.

Çöp Kovaları

Çöp tenekenizin altına poşet geçirmeden önce bir miktar karbonat serpin. Çöp kovalarınız da ki oluşabilecek kötü kokuları engellemiş olacaksınız.

karbonatla kötü koku
karbonatla kötü kokuları gidermek

Ahşap Kesme Tahtaları

Et ve peynir, soğan ve sarımsak kesmek, kesme tahtalarını kokuların ve bakterilerin birbiriyle karışmasına sebep olabilir. Kesme tahtanızı karbonatla temizlemek için detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Kesme tahtaları nasıl temizlenir?

Kesme tahtasi
karbonatla kötü kokuları gidermek

Kirli sepetlerinde ki kötü kokular

Çoraplardan ve spor kıyafetleriden gelen kötü kokular için karbonat kullanabilirsiniz. Kirli sepetiniz içerisine biraz kabartma tozu ekleyerek bunu kontrol edebilirsiniz.

Taze Kesilmiş Çiçekler

Taze kesilmiş çiçeklerin sapları birkaç gün sonra kokmaya başlayacaktır. Çiçekleri ilk vazoya koyduğunuzda, yarım çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutacaktır.

Ev Temizlik Süngerleri

Temizlik süngerleri çok sayıda mikrop ve kir toplar. Ve temizlenmediği takdirde kötü koku oluşturabilir. Yarım çay kaşığı karbonat ile süngerlerinizi bir kase suda bekletin. Ekstra bakterileri öldürmek için süngerleri 2 dakika yüksek ısıda mikrodalgada geçirebilirsiniz.

karbonatla kötü koku
karbonatla kötü koku

Temiz kokan arabalar

Aracınızda bir miktar karbonat bulundurun. Yiyecek ve sigara kokularını etkisiz hale getirecektir. Her 30 günde bir değiştirin.

Lavabolar ve giderlerde ki kötü kokulardan kurtulmak içinı

Buzdolabında kullandığınız karbonatın zamanı dolduğunda onu çöpe atmak yerine   tahliye suyuna boşaltabilirsiniz. Ardından bir bardak beyaz sirke dökmeniz yeterli. Kötü kokuları yok ederken borularda kalmış olan birikintileride oluşan kabarcıklar temizler. Bu yöntem boruları yıkamak ve kokuları kesmek için toksik olmayan bir yoldur.

karbonatla kötü koku
karbonatla kötü koku

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir