Teknoloji

Parmak izi sensörü nasıl temizlenir

Teknoloji o kadar hayatımıza girdi ki artık kapı kilitlerinde dahi teknolojiyi kullanır hale geldik. Peki bu teknolojiyi kullanırken parmak izi sensörünün nasıl temizleneceğini biliyormusunuz? Cihazların düzenli olarak temizlik ve bakımını yapmak gözümüzden kaçan şeyler fakat düzenli temizlenen cihazların daha verimli ve daha uzun ömürlü olduklarını unutmamak gerekir. Uzun süre temizlenmeyen cihazların temizliği birikmiş kirler ve tortular yüzünden çok zor olurken düzenli olarak temizlenen cihazlar her zaman yeni gibi kalarak çalışma performanslarını korurlar.

parmak izi sansoru temizleme2
parmak izi sansoru temizleme

   Tüm gün anahtarı cebinde taşımak istemeyenler yada anahtarlarını çok sık unutanlar için güzel bir alternatif olarak sunuluyor. Fakat fiyat ve henüz bizler için yeni bir teknoloji olduğu için pek yaygın kullanılmamakta. İşyerleri ve özel sektörde ise kullanımları oldukça yaygın. Bu tarz Kapı parmak izi sensörlerinde, son teknoloji ürünü parmak izi doğrulama teknolojisini kullanır.

Parmak izi sensörü nasıl temizlenir

Parmak izi sensörü, kullanıcının parmak izi veya tozuyla kirlenmiş olabilir. Bu kirlenme görüntü kalitesini etkiler ve kimlik doğrulama performansının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, ince toz, sensör yüzeyinin emilmesine de neden olabilir. Optik sensörlerin emilmesi sorun değildir, ancak yarı iletken sensörlerin sensörüne zarar verebilir.
parmak izi sensörünün tipine göre uygun temizleme yöntemi kullanın.

Montaj yerinde çok fazla toz varsa veya sensör yüzeyinde çok fazla toz biriktiyse, sensörü temizlemeden önce tozu havaya doğru üfleyin.

Optik parmak izi sensörü temizleme

  • Sensör yüzeyini ılık suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle hafifçe silin.
  • Doğrudan sensöre sıvı püskürtmeyin.
  • Yumuşak bir bezle silin.

Yarı iletken parmak izi sensörü temizleme

  • Sensör yüzeyini yumuşak bir bezle yavaşça silin.
    Sensör, kullanıcının parmağını kaydırdığı gibi kendi kendini temizleme özelliği olduğu için, çoğu durumda sensörü temizlemeye gerek yoktur.
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir