Bebek ve ÇocukBanyo

Peluş oyuncaklar Nasıl temizlenir?

Her ne kadar peluş oyuncaklar tatlı olsa da, ne yazık ki çok sayıda doldurulmuş oyuncak bir çok mikrobu, bitleri, yatak böceklerini ve hatta toz akarlarını taşır. Çocuklar en sevdiği eşyaları markete, yataklarına, parka kısaca heryere yanlarında götürüyor. Bununla birlikte, bu birliktelikler peluş oyuncakta çok fazla toz ve kire sebep olur. Peluş oyuncakları kolayca temizleyerek oyuncakları temiz tutun ve çocuğunuzun güvenliğini sağlayın.

Makinede Yıkanan Peluş Oyuncaklar

Peluş oyuncakların çoğu, çamaşır makinesinde güvenle yıkanabilir, ancak her zaman bir hasar olasılığı vardır. Bununla birlikte, makinede yıkanması kolaylık sağlayacaktır.

 • Çamaşır makinenizde bulunan en yumuşak yıkama programını kullanın.
 • Yumuşak bir deterjan kullanarak peluş oyuncakları soğuk suda yıkayın.
 • Oyuncağın boyutu ve şekli yastık kılıfı tarzında bir yıkama torbasının içerisine girmeye mümkünse yıkama kılıfına yerleştirin. Böylece, parçalarının korunmasına yardımcı olursunuz. Çamaşır makinasının içini havluyla doldurmak ayrı yeten başka bir koruma katmanı oluşturabilir.
 •  Yıkamadan önce kıyafet veya aksesuarları çıkarın ve gevşek dikişleri makineye atmadan önce dikin
 • Oyuncakta açık dikişler varsa, onları tekrar dikin.
 • Makinede yıkanmadan önce oyuncağın bakım etiketini kontrol edin; bazı oyuncaklar için, makinede yıkama tavsiye edilmez.
peluş oyuncaklar nasıl temizlenir
peluş oyuncaklar nasıl temizlenir

Süpürge ile oyuncakları süpürmek

Peluş Oyuncakların üzerindeki kirler belli oluncaya kadar beklemeyin. Kirleri göremeseniz bile, peluş oyuncaklar (oyuncak ayı) çocuğunuzun alerjisini arttıracak tozları topluyor. Evi temizlerken, peluş oyuncakları atlamayın. Elektrikli süpürgeyle peluş oyuncakları periyodik olarak süpürmeyi ihmal etmeyin.

 

Çamaşır makinasında yıkanamayan Peluş Oyuncakları(oyuncak ayı) elde yıkayarak temizlemek

İyi bir temizlik için çamaşır makinasına atılmayan, bir oyuncağa sahipseniz, elle temizlemek için aşağıdaki kılavuzu kullanın . Düşündüğünüz kadar zor ya da zaman alıcı değil.

Adım 1: Elde yıkamanın gerçekleşeceği yeri seçin. 

Mutfak lavabosu elde yıkama için mükemmel, ama daha geniş bir banyo lavabosu, küvet veya çamaşır kovasıda olabilir. Gereken şey, oyuncağı suya daldırmak için yeterince geniş bir alan. Ve tabii ki, gereken alanın temiz olması.

Adım 2: su, deterjan ve beyaz bir bez kullanın ve Yıkayın.

Lavaboya ılık su ve az miktarda hafif bir deterjan ekleyin. Ürünler açısından, normal çamaşır deterjanı ve bebek şampuanı iyidir. Özel bir ürüne ihtiyacınız yoktur. Doldurulmuş hayvanları yıkamak ve kurutmak için sadece beyaz veya çok açık renkli bir havlu kullanın . Koyu renkli olanlar peluş oyuncakta renk bırakabilir.

Not:Eğer bir sorun nokta yada leke varsa, leke çıkarcıyı diş fırçası ile uygulayarak  inatçı noktayı fırçalayın. Diş fırçası ile ovalarken oyuncağa hasar vermemeye dikkat edin.

Peluş oyuncağı suya  daldırın, böylece deterjan çözeltisi ile onu doldurun. Ardından, durumuna ve ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak 15-60 dakika bekletin ve güzelce ıslatın.Dairesel bir hareket halinde, oyuncağın dış yüzeyini hafifçe ovalayın. Tüm peluş oyuncağı(oyuncak ayı) temiz olana kadar yıkamaya devam edin.

Adım 4: Durulayın.

Ürünün iyice ıslanmasına ve temizlenmesine izin verdikten sonra, yıkama suyunu boşaltın. Muhtemelen su kirli bir görünüme sahip olacak! Su çekildikten sonra, lavabonuzu temizleyin veya durulayın, ardından temiz su ile doldurun ve deterjan çıkana kadar peluş oyuncağı pompalar gibi temizleyin. Oyuncak köpüksüz olana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Adım 5: Kurutun

Peluş oyuncağı lavabodan çıkarmadan önce, olabildiğince fazla su çıkarmak için hafifçe aşağı doğru bastırın. Daha sonra, temiz bir havluya koyun. Biraz matlaşmış görünürse, lifleri geri elde etmek için en düşük ayarda bir saç kurutma makinesiyle kurutun böylelikle oyuncağın tüylerini kabartabilirsiniz.

peluş oyuncaklar nasıl temizlenir
peluş oyuncaklar nasıl temizlenir

Hangi peluş oyuncaklar(oyuncak ayı) yıkanamaz?

 • içerisine müzik  müzik kutusu idikili olanlar
 • eski ve kırılgan
 • payetler, gözleri yapıştırılmış
 • Çıkarılmaması gereken narin kıyafetleri olanlar
 • İçinde strafor toplar bulunanlar

Tüm temizleme ve yıkamalarınıza rağmen peluş oyuncak hala kokuyormu?

Bazen sorun, peluş oyuncağın (oyuncak ayı) içinde yer alır: Ne yaparsanız yapın, koku devam eder. Bu durumda, iç dolgusunu değiştirmeyi tercih edin. Bir yan delik açın ve eski doldurma malzemesini çıkarın. Çocuğunuz için zararlı toksik olamayan  bir lif dolgusuyla doldurun. Dikişi dikin, ve oyuncak artık yeni kadar iyi olacaktır. Banyo oyuncaklarının temizlenmesinin çok önemli olduğunu biliyormusunuz? bununla ilgili yazımızı okumalısınız.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir