Teknoloji

silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir

Silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir?

Cep telefonumuzun silikon kılıfını nasıl kolay ama etkili bir şekilde temizleyebiliriz?

Artık anlıyoruz ki, telefonlarımızda klozet kapağında bulunan mikropların 10 katı var . Yani – koronavirüs haberlerinin bizi endişelendirdiği bu günlerde – telefonlarımızın kılıflarını temizleyerek kendimizi rahatlatabiliriz .

Telefonu hasardan korumak için plastik ve silikon da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmış kapaklar, kapaklar kullanılır. Er ya da geç, silikon kılıfı temizlemeniz gerekir. 

Silikon telefon kılıfları zarif, güzel ve nispeten ucuz. Gerçek şu ki, kalitesi çok düşük – kiri emer ve bu nedenle oluşan lekelerin yıkanması neredeyse imkansızdır. Ek olarak, yapıldığı malzeme yumuşak ve hassastır, bu nedenle dikkatli bakım gerektirir. Hasar ve deformasyonu önlemek için, temizlemek için aşağıdaki ürünler kullanılmamalıdır: 

  • zımpara  
  • aşındırıcı malzemeler
  • metal süngerler
  • sert kıllı fırçalar
  • keskin nesneler (bıçaklar, örgü iğneleri, iğneler vb.)
  • ağartıcı temizleyiciler

silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir

Kolay bir şekilde silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir

Keskin nesneler silikonun yumuşak dokusuna zarar verebilir ve ortaya çıkan çatlak veya çiziklerin içine kir, toz ve boyalar girer. Buna karşılık, ev kimyasallarında bulunan çamaşır suyu kapağın sararmasına ve şeffaf ürünün bulanıklaşmasına neden olur. Silikon ürünü temizlemek için en uygun araç sabun ve sudur. Tuvalet sabunu, şampuan veya diğer hafif temizlik solüsyonlarını kullanmak en iyisidir, sıvı bulaşık deterjanı da uygundur. 

  • Bulaşık sabunu
  • Sünger. bez ve/veya diş fırçası
  • Karbonat(isteğe bağlı)
  • Öncelikle telefonu çıkarmak için bir köşesinden hafifçe yayarak çıkaralım.

Ilık suya sıvı sabunu eklemeli, iyice karıştırmalı ve köpürene kadar karıştırmalısınız.

Bundan sonra, kılıf 30 dakika veya bir saat boyunca elde edilen sıvıya yerleştirilir. Ardından yumuşak bir fırça veya sünger kullanarak en kirli yerleri ovalayın ve bol su ile durulayın. 

Ancak leke veya kirlilik kalırsa işlem tekrarlanabilir. 

Telefonunuza tekrar takmadan önce yaklaşık yarım saat kurumaya bırakın.

Telefonumuzun silikon kılıfı ayda bir kez temizlenmelidir Bu durumda dezenfektan mendil kullanabiliriz. Mendil yerine etil alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanabiliriz. Bu yöntem ayrıca kasanın yüzeyindeki mikropları dikkatlice yok eder ve saniyeler içinde buharlaşır.

Uyarı: Kapağı temizlemek için kullanacağınız suyu kaynatmayınız ve bulaşık makinesini  kullanmayınız. Çok sıcak su kılıfıı küçültebilir ve kullanılmaz hale getirebilir.

Yukarıdaki yazan hafif temizlik işinize yaramadıysa zorlu kirler için aşağıda yazan yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler sonucunda hassas silikon kılıfların zarar görebilme ihtimalini ve artık eski haline getirilemeyeceği unutulmamalıdır.

Ancak inatçı lekeler silikon kılıf yüzeyinden çıkarılabilir.

Silikon kılıfta oluşan inatçı lekeleri temizlemek için klor içermeyen çamaşır suyu vanish kullanabilirsiniz. 

Vanish ekleyerek sulu bir solüsyon hazırlayabilir veya direkt olarak üzerine uygulayabilirsiniz. 

Bir sünger veya diş fırçası kullanarak yüzeye (az miktarda) uygulayın. 

Her durumda, silikon kılıf için fazla agresif olan ürünlerden kaçınıyoruz . Yani ev temizleyicileri, cam ürünleri, solventler, amonyak bazlı ürünler veya hidrojen peroksit.

Bu tür agresif maddeler silikon sararabilir, çatlayabilir veya kırılgan hale gelebilir. Kapağın bulanıklaşması, parlaklık, şeffaflık ve parlaklık kaybı da olmasıda mümkündür. 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir