Kıyafet

Süet ayakkabı nasıl temizlenir?

Seni bilmem ama ben süet ayakkabı ve süet çizmeleri severim. Özellikle süet ayakkabıları!  Süet çok güzel bir malzeme, ama pek çok insan süet giymeye çekiniyor çünkü süetin güzel görünmesi için özel bir bakıma ihtiyacı var. Ama bugün sizi temin ederim ki, süet ayakkabıyı temizlemek düşündüğünüz kadar zor değil. Bugün size nasıl süet temizleyeceğinizi göstereceğim, böylece süet ayakkabılarınızı, çizmelerinizi ve diğer eşyalarınızın harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

Süet’i diğer malzemelerden ayıran en önemli şey, onu temizlemek için su kullanmamanızdır. Aslında, su lekeleri süeti lekeli gösterir ve görünümünü değiştirir. Süetleri düzgün bir şekilde temizlemek için, bu süet temizleme setlerinden internetten uygun olarak satın alabilirsiniz . Bu kitler temizleme fırçası ve özel bir silgi içerirler. Süetinizin iyi görünmesini sağlamak için kirleri temizlemek ve lifleri kabartmak için bu araçları kullanmalısınız.

Nubuk ayakkabı 6 kolay adımda nasıl temizlenir?


Aşağıdaki süet temizliği için adım adım yaptığım süreci özetledim. Süet ayakkabınızın ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak, temizliği elde etmek için her adımı yapmanız gerekmeyebilir. Bu işlemi bir deneyin ve süetinizin ne kadar temiz olabileceğini görün!

Süet nasıl temizlenir
İhtiyacınız olacaklar:
* Süet ve nubuk temizleme kiti
* Sirke
* Beyaz bez
* Süet koruyucu solüsyon isteğe bağlı

süet temizleme kiti
süet temizleme kiti

Nubuk ayakkabı nasıl temizlenir?


1. adım – Süet Fırçasını Kullanarak Fırçalayın


Lekeli alanları bir yönde hafifçe fırçalayın. Tek yönde fırçalamak, süet yüzeyindeki kirleri elyaftan temizlemeye yardımcı olur.
İşiniz bittiğinde, ileri geri hareketlerle lekeleri tekrar fırçalayın. Biraz daha kuvvetle fırçalayın. Yüzeyin altına sıkışmış toprak kirleri çıkarın.

2.Adım- Leke için Leke Silicisini Kullanın: Süet ürününüz çok kirli değilse, daha ileri gitmeniz gerekmeyebilir. Ancak gerçekten lekelenmiş lekeler veya kirler için, süet temizleme kitinizle birlikte gelen silgiyi kullanmak isteyeceksiniz.
Silgiyi lekelerin üzerine sürün ve biraz baskı uygulamaktan korkmayın. Leke bitene kadar sürtünmeye devam edin (birkaç dakika sürebilir, bu yüzden sabırlı olun) Ve bir uyarı olarak bu işlemi yaparken ayakkabı veye çizmenizin altına zemini korumak için bir bez yada örtü serin.

3.Adım – Lekeleri Beyaz Sirke Kullanarak Temizleyin:

Lekeniz gitmediyse, Beyaz bir sirke alın ve beyaz bir bez üzerine biraz dökün. (Suyun aksine, sirke süeti lekelemez!)
Nemli bezi leke üzerine sürün, ardından alanın tamamen kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, süeti tekrar kabartmak için fırçalayın.

4.Adım – Süeti pürüzsüz yapmak için Jiletle Tıraş edin.

Süet bir süre sonra biraz sert görünmeye başlayabilir, ancak eski bir tıraş bıçağı kullanarak bakımını yapmak kolaydır. İpleri kumaştan nazikçe traş edin.

5.Adım – Süet Fırçasını Kullanarak “Kabartın”Tüm bu fırçalama, ve ovma işlemlerinden sonra süet biraz mat görünebilir. Biraz sirke veya alkol bunu düzeltebilir. Süete sirke veya alkolle nemlendirilmiş beyaz bir bezle her yerine sürtün, sonra tamamen kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, fırçayı kullanarak kumaşı son kez kabartın. Ve işte, süetiniz temiz, parlak ve muhteşem görünecek.

süet temizleme fırçası
süet temizleme fırçası

6.Adım – Süet Koruyucu Sprey Sprey Uygulayın. Son adım, süetinizi korumaya yarar, böylece artık eskisi gibi kirlenmez. Süet koruyucu spreyleri artık heryerde bulabilirsiniz bir çok markette ve lostra salonunda ve internet mağazasında satılıyor. Süet koruyucu spreyinizi paketin talimatlarına göre uygulayın. Bu ekstra adım sadece süetinizi daha uzun süre temiz tutmayacak, aynı zamanda gelecekteki temizliği de kolaylaştıracaktır.

Yukarıda ki işlem, süet ayakkabı ve süet çizmedeki çoğu lekeyi çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ama daha zorlu bir leke ile karşılaşırsanız, işte size yardımcı olabilecek bazı ek ipuçları.

Süet Üzerine Spesifik Lekeleri Çözmek İçin Bonus İpuçları

Süet ayakkabıda ki Su lekeleri nasıl çıkar?

Lekeyi hafifçe ıslatmak için nemli bir fırça kullanın, ardından fazla su olan bölgeyi kağıt bir havluyla ıslatın. Gece boyunca kurumaya bırakın. Hızlı bir şekilde kurutmaya çalışmayın ve doğrudan güneş ışığında kurumasını önleyin, çünkü rengin solmasına neden olabilir.

Süet ayakkabıda ki Yağ veya gres lekeleri nasıl çıkar?

Yağı emdirmek için mısır nişastasını lekeye serpin. Gece boyunca emmesine izin verin ve daha sonra sabaha karşı mısır nişastası tozunu fırçalayın. Lekeyi nemli bir bez ile hafifçe ıslatın, sonra lekeyi fırçalayın.

Süet ayakkabıda ki Çamur lekeleri nasıl çıkar?

Temizlemeden önce çamurun kurumasını bekleyin. Kuruduğunda, parçalara ayırabilmelisiniz. Küçük kir parçalarından kurtulmak için fırçanızı kullanın.

Süet ayakkabıda ki Balmumu veya Sakız lekeleri nasıl çıkar?

Balmumu veya sakızı sertleştirmek için süet ayakkabınızı dondurucuya koyun. Dondurucuya koyarken buzdolabı poşeti yada plastik poşete geçirmeyi unutmayın. Donan sakız veya balmumu kolayca parçalara ayrılarak çıkar. Daha sonrasında fırçalayarak temizleyin.

Süet ayakkabıda ki Kan lekeleri nasıl çıkar?

Bir kağıt havlu veya pamuğun üzerine biraz hidrojen peroksit dökün ve çıkana kadar lekeye hafifçe tamponlayın.

Süet ayakkabıda ki Mürekkep lekeleri nasıl çıkar?

Hala ıslaksa, mürekkebin bir kısmını emmesi için mürekkebin üzerine kağıt bir havlu koyun ve kağıt havlunun iyice mürekkebi emmesini bekleyin. Mürekkep yayılmışsa, lekeyi kaldırmak için ovma alkolünü kullanabilirsiniz. Özel süet silginizle ovalamanız gerekebilir.

Süet ayakkabı nasıl temizlenir
Süet ayakkabı nasıl temizlenir

Süet ayakkabı çamaşır makinasında yıkanır mı?

Üreticilerin ve profesyonel süet temizliyicilerin ortak görüşü yıkanmaması yönünde de olsa çamaşır makinasında ayakkabımı yıkadım. Eskimiş ver yer yer lekelenmeleri olan süet ayakkabımı çamaşır makinasında 30 derecede yıkadım. Süet ayakkabıyı çamaşır makinasında yıkarken dikkat etmeniz gereken husus sıvı deterjan kullanımı ve sıkma yapmanız gereklidir. Kurutma ise kendiliğinden kurumalı ve olası renk solmalarını engellemek için güneş altında tutulmamalıdır. İyice kuruduğuna emin olduktan sonra fırçalama yapılarak tüyleri kabartılmalıdır. Temizlik performansı gayet yeterli olsada ayakkabım maalesef plastik kısımlarından biraz daha yıprandı zaten eski bir ayakkabıydı bu nedenle denemekte sakınca görmedim. Bu yöntem ayakkabı gerçekten gözden çıkarıldığında denenebilir. Son çare çamaşır makinasında süet ayakkabı yıkabilir.

Süet ayakkabı deri ayakkabı boyasıyla boyanır mı?

Süet üzerine deri ayakkabı cilası uygularsak, cila içindeki mum tüm süet liflere zarar verir. Ek olarak, cila, görünümünü bozar süet üzerine düzenli olarak uygulanamaz. Ayakkabının düzgün görünmesi için üst kısmından zımpara kağıdı ile geçilmesi gerekir. Çok zahmetli ve geri dönüşü olmayan bir işlemdir.

Şüphe duyduğunuzda, çözümü önce gözle görülemeyen küçük bir alanda test edin.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir