Tarak ve Saç fırçası nasıl temizlenir?

Herkes makyaj fırçalarınının temizlenmesi gerektiğini artık biliyor. Peki tarakları temizliyor musunuz? Taraklarda saç döküntüleri, ürün kalıntıları, toz akarları, ölü deriler ve yağlar birikebilir. Saç fırçanızdaki bu birikmeler, bakteri ve mayanın aşırı büyümesine sebep olabilir. Düşünsenize mis gibi banyodan çıkmış güzel kokan saçlarını hijyen ve temizlikten uzak bir tarakla  taramak, saç kalitesini kötü etkilediği gibi dökülmelere ve kepeklenmelere de sebebiyet verebilir. Bugün taraklarınızı nasıl temizleyeceğinizi ve nelere dikkat edeceğinizi açıklıyoruz.

Neden bir saç fırçası/tarağı temizlemelisin?

Her yerde olduğu gibi, toz taraklarada yerleşir. Buna ek olarak , cildin kendi kepeği ve kafa derisinin sebumu da saçlar arasında olur. Saç şekillendiricilerde kullanıyorsanız taraklarınıza bu döküntüler yapışır. Saçınızı böyle kirli bir fırçayla şekillendirmek, saçınızda istenmeyen kepek, saç yağlanmalarına neden olur. Bu nedenle, saç fırçası taraklar düzenli olarak temizlenmelidir.

tarak temizligi
tarak temizligi

Taraklar ne sıklıkla temizlemelidir?

Genel bir zamanlama yoktur. Fakat her tarağı ve saç fırçasını 1-2 ayda bir temizlemek kesinlikle yeterli olabilir. Bununla birlikte saç spreyi, jöle veya diğer ürünler sıklıkla kullanılıyorsa, daha sık temizlik yapılması faydalıdır.

tarak temizligi
tarak temizligi

Çamaşır Makinesinde tarak/saç fırçası temizliği

Fırçanız erimeyen, iyi ve dayanıklı bir plastikten yapılmışsa, kolay bir şekilde çamaşır makinesinde fırçanızı/tarağınızı yıkayarak temizliğini sağlayabilirsiniz. Fırçanızdan saçları çıkardıktan sonra,  soğuk devirde çamaşır makinesine koyabilirsiniz. Fırçanızı çamaşır makinesine koymadan önce kullanmadığınız bir yastık kılıfının içine yerleştirin, böylece silindirin kenarına çarpmaz.Fırçanızı/tarağınızı kurutucuya koymayın. Tarağınızı kurutmak için tezgahın üzerine koyabilirsiniz.

Şampuan ile tarak/saç fırçası temizlemek

Uzun, ince bir aleti ( bir çift kapalı makas veya diş fırçası vb.) alın, fırçanın içindeki tüm sıkışmış saçları taraktan çıkana kadar iterek temizleyin. Gerekirse tarak üzerindeki saçları dikkatle kesin .

Bir kaseye ılık su ile doldurun ve bir miktar şampuan dökün. Eski bir diş fırçasıyla tarak tabanındaki birikintiden yavaşça kurtulun.

tarak temizligi
tarak temizligi

Sirke ile tarak/saç fırçası temizlemek

Ilık suya biraz beyaz sirke ekleyin ve tarakların içine yerleştirin. Bu şampuan kullanımı için bir alternatiftir. Sirke ile tarak temizlemek aynı zamanda taraklarınızı temizlemeyecek,  içinde kalan yağ birikintilerini de ortadan kaldıracaktır.

Saç sırçası /tarak nasıl kurutulur?
Temizlediğiniz taraklarınızı şimdi kurutma vakti geldi. Saç fırçalarının kendi kendine kurumasına izin verin ya da hemen kullanacaksanız bir fön makinesi ile kurutabilirsiniz.

Not:Özellikle saç fırçanızı/tarağınızı aileden başkaları ile paylaşıyorsanız daha sık temizleme yapmalısınız.

Paylaş
avatar
  Subscribe  
Bildir