Yanmış ütüyü temizlemek ve yeni gibi yapmak için 7 yöntem

Ütü, evde en çok kullandığımız ev aletlerinden birisidir ve ne yazık ki bakım ve temizlik açısından en fazla ihmal ettiğimiz ütüdür. Gözlemlemeye başlarsak , azar azar ütünün altı koyu bir renk alır ve hatta bazen sentetik kumaşlara yapışabilir.

Çok yaygın bir durum olduğunu göz önünde bulundurarak, bugün onu yeni gibi yapmak için en iyi yöntemleri toplamak istedik. Nede olsa kıyafetlerimizin güzel görünmesini istiyorsak, ütüye iyi bakmamız gerekir ve ütünüzü yeni gibi yapmak için bu basit adımların ne kadar kolay göreceksiniz

Ütüdeki lekeler nasıl temizlenir?

Ütünüzde kireç izi veya taban üzerinde herhangi bir leke varsa, aşağıda evinizde bulabileceğiniz malzemeler ile ütüyü yeni gibi yapabileceksiniz…

  1. Tuzla ütü temizleme

Kuru bir bez alın ve üzerine birkaç yemek kaşığı sofra tuzu serpin . Ütüyü açın, ısınmasını bekleyin ve yanma izleri kayboluncaya kadar ileri ve geri yapın. Ütüyü kapatın, soğumasını bekleyin ve tabanı nemli bir bezle temizleyin. Problem çözüldü:)

2. Metal parlatıcı ile ütü temizleme

Ütünüzü lekeler kaybolana kadar metal parlatıcı ile ovalayın. Bitirdiğinizde ütüyü temiz bir bezle temizleyin. önemli: ütü plakanızın kaplanmamış olması gerekmektedir. Sonra temiz bir bezle ütüyü temizleyin.

3. Bulaşık sabunuyla ütü temizleme

Bulaşık sabunuyla biraz ılık suyu karıştırın. Bu karışımla bir bezi ıslatın ve ütünüzden geçirin. Kalıntıları su veya sirke ile nemlendirilmiş bir bezle temizleyin. Bu hile özellikle Teflon kapaklı plakalar için kullanışlıdır.

Cihazın yüzeyine veya iç kısmına zarar vermemek için aşındırıcı temizleyicilerin veya çok güçlü temizleyicilerin kullanılmaması önemlidir .

4. Beyaz sirkeyle ütü temizleme

Evin ekolojik temizliğinin büyük müttefiki sirke ile , plaka üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak oldukça kolaydır .

Asitli bileşikler temizlemeyi kolaylaştırır ve yüzeyi eskisi gibi parlatmaya yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

  • Az miktarda beyaz sirke ısıtın ve bir bez veya sünger yardımıyla ütü üzerine sürün.
  • Cihazın deliklerinde yanık kalırsa, kulak çubuğu ile ürünü uygulayın ve kusursuz hale gelene kadar ovun.

5. Beyaz sirke ve kabartma tozuyla ütü temizlemek

Beyaz sirke ve kabartma tozunun karışımı ütü temizlemeye yardımcı oluyor. İkisinin karışımı ütü tabanında oluşan lekeleri çıkarır ve ayrıyeten yumuşak ve parlak bırakır.

Cihazı fişten çıkardığınıza emin olun ve soğuyana kadar bekleyin.

Nasıl kullanılır?

  • Beyaz sirke ve suyu eşit şekilde seyreltin.
  • Sıvıyı temiz bir beze sürün ve biraz kabartma tozu serpin.
  • Nemli bezle ütüde dairesel hareketler yapın.

6. Limonla ve kabartma tozuyla ütü temizleme

Limon suyu özellikle kabartma tozuyla bir araya geldiğinde çok etkili olur. Asit bileşikleri lekeyi oluşturan maddeleri yok ederken ve parlak bir görünüm bırakır.

Kireçten gelen asit ve kabartma tozunun hafif aşındırıcı etkisi, ütünüzün yeni gibi görünmesini sağlayacaktır!

  • Bir limonun suyunu sıkın ve az miktarda kabartma tozuyla karıştırın.
  • Bir macun elde edildikten sonra, soğuk ütü plakasının üzerine sürün ve 5 dakika boyunca ovalayın.

Fazla macunu nemli bir bezle silin ve ütünün kurumasını bekleyin.

7. Diş macunuyla ütü temizleme

Ütünün fişten çekildiğinden emin olun ve daha sonra cihazın yüzeyine bir miktar diş macunu sürün . Temiz bir bezle hafifçe ovalayın. Ardından, 5 dakika ütüyü çalıştırın. Diş macunu ütüden silinn ve kalıntı kalmadığına emin olun.

Ne kadar kolay gördünüz mü? Ütünüzü yenilemek için evden çıkmanıza gerek yok. Sadece mutfak dolabını açarak ütünüzü temizleyebilirsiniz.

ütü nasil temizlenir
ütü nasil temizlenir

Buhar kazanlı ütü nasıl temizlenir?

Buhar kazanlı ütülerde  buhar vanaları vardır. Bu sayede kendi kendini temizleyen bir sisteme sahiptirler . Buharlı kazanlı  ütüyü otomatik olarak nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için kullanım kılavuzuna başvurmalısınız .

Diğer bir önemli sorun ise kirecin birikmesidir. Eğer kireç ütünün içinde ise, tankı eşit damıtılmış su ve beyaz sirke ile doldurmalısınız . Sıcak olduğunda, tüm kirler çıkana kadar buhar yapın  ve beş dakika kalın pamuklu bir bezi ütüleyin.

ütüyü temizleyin. Ütüyü fişten çekin ve soğumasını bekleyin. Sirke kalıntılarını çıkarmak için su haznesini doldurun ve işlemi tekrarlayın. Tankı boşaltın ve ütünün tabanını temiz bir bezle temizleyin.

Paylaş
avatar
  Subscribe  
Bildir