Ev

Deri halı nasıl temizlenir?

Deri halı ve kilimlerin temizliğinin son derece kolay olduğunu biliyor muydunuz? Ve düzenli olarak temizlerseniz, deri halı ve kilimlerinizin ömrünü uzatır ve harika görünmesini sağlarsınız. Bazı halılar gibi deri halı ve deri kilimlerde çamaşır makinasında yıkanamaz, fakat bakımları oldukça kolaydır.

Derisi halılar ev dekorlarında oldukça popüler hale geliyor. Odaya sıcak ve rahat bir hava vermesinin yanı sıra benzersiz bir zarafet ve görkem de verir. Deri halıların bir başka güzel özelliği de dökülmemeleridir.

Deri halı ve kilim için kolay haftalık ve aylık bakım talimatları

Temizlik için gerekli malzemeler :

  • Sıcak su
  • Sabun
  • Beyaz sirke

Deri halının temizlik gerektirmesi durumunda nemli bir bez kullanabilir, kumaşı veya süngerle deriyi silerek temizleyebilirsiniz (aynı şekilde kendi saç fırçanızla fırçalayabilirisiniz) Temizlikte her zaman yumuşak bir sabun kullanın. (bebek şampuanı en iyisidir) Deriyi ıslatmayın ve derinin fazla ıslanmasına izin vermeyin. Kesinlikle çamaşır makineside yıkamayın.

Lekeleri önlemek için dökülen sıvıyı veya yiyecekleri mümkün olan en kısa sürede temizleyin. Lekelenen bölgeleri temizlemek için kağıt havlu veya tüy bırakmayan beyaz bir bez kullanın.

Deri halı ve deri kilime idrar veya kusma bulaşırsa nasıl temizlenir? (köpek idrarı, kedi çişi)

Özellikle idrar veya kusma dökülmelerinde, pH dengesi ve kokunun giderilmesi için beyaz sirke kullanabilirisiniz.  9,5 ölçek su ve 0,5 ölçek beyaz sirkeyle seyreltilmiş karışıma batırılmış nemli bir bezle lekeyi silebilirsiniz. Ayrı yeten bir bardak su içine birkaç damla beyaz sirke ve  sabunda döküntülerin ve kalıntıların giderilmesine yardımcı olabilir.

  • Halıyı temizlemek için elektrikli süpürge de kullanılabilir. Elektirik süpürgesini düşük emiş ayarına getirin. Halının elektrikli süpürgesine çekilmesini, hasara veya kırışmaya neden olmasını önlemek için halının kenarlarına ağırlık koymanız faydalı olabilir.

Genel tavsiyeler

Deri halıların ev içinde kullanımı oldukça yaygın. Halınızı evin girişinde kullanabilirsiniz, fakat evin diğer bölgelerine nazaran daha hızlı aşınma gösterir. Evin girişi en fazla kullanılan alan olduğu için halıda aşınma meydana gelebilir. Bunun yerine daha az kullanılan bir alana serebilirsiniz. 

Deri halı kırışır mı? 

Derinizi katlamamalısınız. Fakat bir şekilde katlanmışsa düzelmesi için zaman ihtiyacınız olacaktır. Kırışıklık ve kat izleri halıdan bir kaç gün sonra kaybolur. İnatçı kırışıklıklar için ise üzerlerine ağırlık koyarak kısa zamanda düzeltebilirsiniz. 

deri halı nasıl temizlenir
deri halı nasıl temizlenir

Deri halının daha uzun ömürlü olması için neler yapmam gerekir?

Deri halıyı zaman zaman döndürün. Halının yönünü değiştirdiğinizde sürekli aynı tarafları kullanmamış olursunuz böylece daha az yıpranmış olur.  

Deri halıyı Kurutma ve Havalandırma

Halı ıslanırsa ya da kötü kokarsa, bir çamaşır askısına ya da bir sandalyenin arkasına yayın.

Deriye bir şey dökülürse ne yaparsın?

Kırmızı şarap, kahve, çay, meyve suyu, yemek veya çorba dökülürse bir kağıt havlu veya süngerle dökülenleri emdirin veya silin .

Bıçağın keskin kenarı ile dökülenleri tüyler yönünde hafifçe kazıyarak çıkarın.

Deri halıdan yağ lekelerinin Çıkarılması 

Halınızın üzerin de yağ lekeleri var mı? Korkma! Yağı bir fırça ile fırçalayın. Lekenin üzerine az miktarda okaliptüs yağı uygulayın ve kuru, temiz bir bezle dikkatlice ovalayın.

Halı deri ve kilimler nasıl saklanır?

Deri halı ve deri kilimler kırılmadan rulo yapılmalı ve üzerleri pamuklu bir bezle sarılarak temiz, serin rutubetsiz ortamda muhafaza edilmelidir.

Deriyi temizlemek için kimyasal leke gidericiler kullanmayın. 

Çamaşır makinelerinde makinelerinde yıkamayın. 

Kuru temizleme makinasında kurutmayın ve sıcak ütü kullanmayın.

Güneş tüm mobilya kumaşlara zarar verir. Doğal dana derisi halılar solmaya karşı dayanıklıdır, ancak fazla güneş halınızın solmasını ve aşınmasını sağlayabilir bunu  önlemek için doğrudan güneş ışığından uzak tutmanızı tavsiye ederiz.

Gördüğünüz gibi, deri halılarının temizliği ve bakımı, diğer halılarla karşılaştırıldığında çok kolaydır. Bu yönergeleri takip ederek halı ve kilimlerinizi ilk günkü kadar temiz ve yeni görünmesini sağlayabilirsiniz!

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir