EvGenel

Hasır sepetler nasıl temizlenir?

Hasır sepetler nasıl temizlenir?

Sepetleri seviyorum! Evimin etrafında bir sürü var. Mutfakta, banyolarda, yatak odalarında, yaşam alanlarında. Eve yansıttıkları doğal ve rustik hissi seviyorum.

Hasır sepetler, kirli çamaşır sepeti veya kedi köpek yatağı olarak  yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak hasır, diğer malzemeler gibi toz ve kiri çeker. Temizliği ise diğer malzemelerden girinti ve çıkıntıları nedeni ile daha zordur. Özellikle mutfak ve banyoda yağ ve saç spreyi onları kaplar ve bir mıknatıs gibi toz ve kiri çeker! Kirli hasırların evinizin tarzını mahvetmesine izin vermeyin. Hasır sepetlerini nasıl temizleyeceğinizi öğrenin, böylece muhteşem bir şekilde dekore edilmiş ve düzenli bir ev sahibi olduğunuz için itibarınızı koruyabilirsiniz. Hasır sepetlerin tekrar yeni gibi görünmesini istiyorsanız, aşağıdaki yöntemi denemelisiniz.

Hasır sepetler nasıl temizlenir
Hasır sepetler nasıl temizlenir

Hasır sepetleri temizlemek için ihtiyacınız olacak malzemeler:

  1. Hortum.
  2. Fırça.
  3. Ayakkabı cilası
  4. deterjan
  • İlk adım, kir ve yüzey tozunu gidermek için sepeti bir suyla hortumla ıslatın . Sepet ıslakken deterjanlı yumuşak bir bezle hasırı ovalayın. Tekrardan tazikli suyu açarak aralarda kalan toz ve kiri fırça yardımıyla nazikçe atın. En son bir durulama yapın.
  • Güneşte kurumaya bırakın. Kuruması uzun sürmez.
  • Kurumuş sepet matlaşmış ise şeffaf ayakkabı cilası ile bir bezle hasır sepetinizi ovalayın. Kurumaya bırakın ve gerekirse bu son adımı tekrarlayın.

Hasır Sepetiniz için Bakım

Radyatörler gibi ısı kaynaklarına yakın yerlerde saklamaktan sakının ve güneş ışığından uzak tutun. Isı, bir hasır sepetini beyazlatabilir ve sıcak rengini kaybetmesine neden olabilir. Nem, hasır sepetlerinin çözülmesine ve kırılmasına neden olabileceği gibi, ısı da çatlamasına ve zayıflamasına neden olabilir. Hasırları serin ve kuru bir yerde saklayın ve nemden uzak tutun. Hasır sepetlerini banyolarda, bodrum katlarında veya diğer neme eğilimli alanlarda kullanmaktan kaçının.

Hasır Sepetlerinizi Nasıl Temizlemenin püf noktaları

Hasır sağlam olsa da, sepete zarar vermek de kolaydır. Sert kimyasallar ve ağır temizlik ürünleri hasırın liflerini zayıflatabilir. Sepet açık bir alanda duruyorsa zaman zaman yumuşak bir bez veya süpürgeyle zaman zaman hasır sepetlerin tozunu almak yararlıdır.

 Çatlamaya neden olabileceğinden, hasırın çok ıslanmasını önleyin. Hasır sepetini temizledikten sonra kurutun.
Hasır sepetler nasıl temizlenir
Hasır sepetler nasıl temizlenir

Hasarlı hasırların Onarımı

Hasırın kırılgan yapısı ve renk eşleştirme zorlukları nedeniyle, tamir ve restorasyon son derece zordur.

Hasırınız bir şekilde hasar görmüşse, kullanım dışına çıkartarak daha fazla hasarı en aza indirin, kullanmayın ve bir hasır tamir uzmanı veya koruyucu buluncaya kadar güvenli bir yerde saklayın.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir