GenelMutfak

Brokoli nasıl temizlenir

Brokoli, genç ve yaşlı herkesin çok sevdiği ve bir çok lezzetli yemek hazırlamanıza yarayan sağlıklı bir sebzedir. Brokolili tarifleri hazırlanması çok kolay olsa da, bazı insanlar bu sebzeyi nasıl yıkaması ve temizlemesi gerektiği konusunda kararsızdır. 

Brokoli, C vitamini ve beta karoten gibi antioksidanlar bakımından yüksek bir sebzedir. Brokoli protein, folik asit, kalsiyum, demir ve sağlıklı bir diyet için lif kaynağıdır. İçerdiği besin ve antioksidanların zenginliği nedeniyle, uzmanlar haftada birkaç kez brokoli gibi yeşil sebzeler tüketmemizi tavsiye ediyor. Ancak brokoliyi güvenli bir şekilde tüketmek için iyice temizlemesi gerekir.

Yiyeceklerin temizliği her yaştaki insanın en çok dikkat ettiği konulardan biridir. En basit örneği bir yere gittiğimiz de acaba iyi yıkanmış mı diye tereddüt ederiz. Her zaman içimizde temizliğe dair bir tereddüt kalıyor. Bize gelen misafirlerin de bu tereddütü yaşamaması için bazı yıkama püf noktalarını vereceğim. Brokolinin aralarına mikrop veya pislik girebileceği için yıkarken de daha çok dikkat isteyen bir sebze çeşididir.

Brokolinin taze olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Eğer çiçeği büyütülmüş, açılmış, sarımsı yeşil veya solmuşsa, brokoli taze değildir.

Brokoliyi buzdolabında, açık plastik bir kaplarda üç güne kadar saklayabilirsiniz, ancak vitamini azalır.

Brokoli böcekleri nasıl temizlenir?

Tuzlu suyla brokoli temizleme

Brokoli yapraklarının altlarında yaprak bitleri ve üç tür lahana solucanı olur. Brokoli yapraklarına ve kafalarına saldıran lahana solucanları ve böceklerdir. Bunlardan ve diğer böcekleri  solucanları gidermek için brokoliyi yarım saat 1 çorba kaşığı tuzlu suda bekletilmelidir. Her litreye 1 kaşık tuz eklenir. Tuzlu suya batırıldıktan sonra brokolinin  akan su altında iyice durulanması gerekir.

Brokoli temizliğine başlarken…

Brokoliyi temizlemeden önce genelede çoğu insan yaprakları temizlemekten başlar. Fakat biz brokoliyle beraber yapraklarıda temizliyor ve beraberinde tüketiyoruz bu nedenle yaprak temizliği kendi kişisel damak tadınıza göre tercih edebilirsiniz. 

Brokoli temizlerken yapmanız gereken ilk şey, parçaları renksizse, bir şekilde çürümüş veya lekelenmiş görünüyorsa, bu alanlarda bakteri üreyebileceğinden hasar görmüş bölgeler kesilmelidir.

Brokoliyi temizlemek için bir sonraki adım, akan soğuk suda yıkamaktır. Bu şekilde, kir ve çamur gibi büyük artıkları temizleyebilirsiniz.

brokoli nasil temizlenir
brokoli nasil temizlenir

Sirkeli suyla Brokoli temizleme

Brokoliyi beş ila on dakika sirkede bırakın.

Brokoliyi sirkeli suda da beklettikten sonra iyice duruluyoruz.

Karbonatla Brokoli temizleme

Brokoliyi yıkamak için ilk olarak bir kap çıkarıyoruz. Çıkardığımız kabımızın içerisini su ile dolduruyoruz. Kabımıza su koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı karbonat atıyoruz ve brokoliyi de içine atıyoruz. 5-10 dakika bekledikten sonra çıkarıp iyice duruluyoruz.

Brokoliyi temiz bir bezle veya kağıt havluyla iyice kurutmak, kalan bakterileri yok eder. Brokoliyi yıkandıktan hepsini kullanmayacaksanız kurulamanız daha sonrasında küflenmesini önler.

Artık brokoliniz temizlendiğine göre, istediğiniz gibi pişirmeye devam edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir