Gözlük camı nasıl temizlenir?

Gözlük takan ve gözlüklerini tişörtle temizleyenlerden misiniz?  Gözlüklerin bilinçsizce silinmesi göz sağlığınıza zarar veriyor. Kolay ve pratik bir kaç bilgiyle gözlükleriniz tertemiz olurken göz sağlığınızıda tehlikeye atmamış oluyorsunuz. Aynı zamanda çizilen gözlüklerinde kullanılmaması atılması gerekmektedir. Bir kaç kolay yöntem ile hem sağlıklı, hem temiz hemde bütçe dostu olan yazımızı okumalısınız.

Gözlüklerinizi nasıl temizleyebilirsiniz?

1. Önce camı tozdan arındırınız. Camları ovalamadan önce, pisliği veya tozu suyla durulayın. Gözlük camı üzerinde toz veya kir bulunan bir gözlük bezi ile silerseniz, gözlük camı üzerinde mikroskobik bir çizik bırakabilirsiniz. Daima temizliğinden emin bir bez kullanınız.

gozluk cami nasil temizlenir
gozluk cami nasil temizlenir

 Deterjan kullanarak gözlük temizlemek

Suyun altında tozdan ve kirden arındırınız. Gözlük cildinizden ötürü yağlı ise su ile durulamayla temizlenmez, bir kez deterjanla yıkayın. Gözlük camının her iki tarafını parmaklarınızla ve az miktarda bulaşık deterjanıyla nazikçe ovalayın, ardından akan suyla durulayın. Gözlük camları üzerindeki kaplamaları veya plastik jantların rengini bozmamak için sabun veya uygun deterjanlar kullanın.

Tek kullanımlık gözlük camı silme mendileri

Son derece pratik ve kolay kullanıma sahip bu mendiler gözlük camınızı çizmeden temizler ve parlatır. Tek kullanımlık olmasından ötürü hijyeniktir. Her zaman yanınızda hatta cüzdanınızın içinde saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Bir çok internet sitesinde, gözlükçüde ve eczanelerden temin edebilirsiniz.

Gözlükleri çizilmeden düzgün bir şekilde nasıl muhafaza edilir?

  • Gözlük takarken ve çıkarırken iki elinizi de kullanın.
  • Gözlükleri silmek ve temizlemek önemlidir ama bir önemli hususta nerede saklandığıdır. Gözlükleri nasıl muhafaza ediyorsak ömrü ve durumu ona göre belirlenir. Genel olarak camları güneş ışığında tutmak veya uzun süre ısıda kalması gözlük çerçevelerinin ve gözlük camının deforme olmasına sebep olur. Bu nedenle gözlükleri saklarken doğrudan güneş ışığından kaçının ve sıcak yerlere koymayın.
  • Saunaya girdiğinizde mümkün olduğu kadar gözlüklerinizi çıkarın.
  • Gözlükleri saklama kutusuna koymadan ya da cebinize koyarsanız, gözlük camlarınızda küçük çizikler meydana gelebilir. Deforme olabilir.
gozluk cami nasil temizlenir
gozluk cami nasil temizlenir

Gözlük kullanırken yaptığımız yanlış alışkanlıklar:

  • Gözlük camında toz varken mercekleri ovuşturulmaz.
  •  Gözlükleri sıcak suyla yıkamak cam kaplamasına zarar verebilir.
  • Islak gözlükleri hızlıca silmek, camı lekeleyebilir.
Paylaş
avatar
  Subscribe  
Bildir