Mutfak

Mezgit nasıl temizlenir

Mezgit balığı gerçekten lezzetli bir balıktır. Mezgit balığının tatlı bir tadı ve yumuşak bir eti var. Fakat, bu lezzetli balığı nasıl temizlemeniz gerektiğini biliyormusunuz? mezgit balığı ile lezzetli bir yemek pişirmek için, gerçekten balığın temizlendiğine emin olmanız gerekir. Temizlenen bir mezgit balığını kolayca fileto olarak pişirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Mezgit balığı temizlemek için nelere ihtiyacınız var?
* Bir bütün mezgit balığı
* Büyük, keskin ve biraz esnek bıçak
* Düz yüzey

Hazırlık ve Temizlik: Bu balıkta iç kısım yoktur ve temizlenmesi oldukça kolaydır. Mezgit oldukça kolay bir şekilde fileto olur, ancak eti çok yumuşaktır ve kırılmaması için özen gösterilmelidir. Omurgaya ulaşana kadar çok fazla kemik ya da yüzgeç yoktur. Kaburgalar kısa, kalın ve neredeyse yataydır. Filetoyu göğüs kafesine kadar serbest bıraktığınızda, dilimlerin üstünden kesin ve sadece uçlarından çekin. Gövde boşluğunun koyu renkli astarı da muhtemelen kesilecektir.

mezgit nasil temizlenir
mezgit nasil temizlenir

Mezgit balığı filetosu nasıl yapılır?

 • Balıkları bir tarafa yerleştirin. Baştan başlayıp kuyruğa doğru balığın üst kısmı boyunca, sırt yüzgeçleri boyunca (üç tane vardır) konsantre, keskin hareketlerle kemiğin üstünde kalarak kesin. Not: Bıçak, basitçe eti parçalar çünkü mezgitin eti yumuşaktır.
 •  Yukarıdan kuyruğa gittikten sonra, etin vücudun geri kalanından ayrılmasını sağlamak için baş boyunca balığın karnına doğru kesin. Balık kafasını açıp göğüs kafesini açabileceksiniz.
 •  Aynı tür keskin, hızlı hareketleri kullanarak, fileto boyunca doğrudan göğüs kafesinin üstünde kesin. Artık güzel, kemiksiz bir mezgit balığı filetonuz var!
 •  Balığın diğer tarafında tekrarlayın.
mezgit nasil temizlenir
mezgit nasil temizlenir

Mezgit balığının Pullarını çıkarmak için:

 •  Fileto derisini doğrudan önünüzdeki düz bir yüzeye koyun.
 •  Pulları etten ayırmaya başlamak için bıçağınızın keskin kısmını kullanın. Küçük bir kesi oluşturun.
 •  Bıçağı kendinize paralel çevirin.
 •  Bıçağı ters çevirin, böylece keskin olmayan kısım artık balıkla temas eden kısımdır.
 •  Anlatımı zor olsada uygulamada kolaylaşır ve elinizle vücudunuz için doğru pozisyonu bulmak, pulları pürüzsüz bir şekilde çıkartırken fark yaratır.
 •  Pişirmeye hazır mükemmel bir şekilde hazırlanmış ve kemiksiz bir mezgit filetosuna sahipsiniz.
 • Hala yapmakta şüpheniz varsa temizliği profesyonellere bırakarak sadece pişirme kısmıyla ilgilenebilirisiniz.

Mezgit balığı nasıl pişirilir?

Bu balığın lezzeti çok hafiftir ve eti çok yumuşaktır. Genellikle pirinç unu ile hafifçe kızartılmış kızartılmış mezgit filetoları yaparım.
Mezgitin mükemmel bir tadı var.. Mezgit 100 santimetreye kadar bir uzunluğa ulaşabilir, 16 kilograma kadar ağırlık alabilir ve 450 metre derinlikte yüzebilir.

Mezgit Norveç, İngiltere ve İzlanda çevresindeki Atlantik Okyanusu’nun serin sularında bulunur. Ülkemizde ise her denizde bulunur. Farklı balık avlama teknikleri kullanılarak yakalanır.
Mezgit dünyadaki en lezzetli balıklardan biridir. Filetoların rengi beyaz ve krem rengidir. Mezgitin dezavantaj küçük ve gevşek bir ete sahip olmasıdır. Mezgit balığı, genellikle uygun fiyatlı bir balıktır.

Mezgit balığı sağlıklı mı?

100 g balık başına 280mg sağlayan mükemmel bir Omega 3 kaynağıdır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir