Genel

Her Gün Dokunduğunuz 10 Mikrop Kaplı Eşya

Kendime titizlik hastası diyemem ama ellerimi temiz tutma konusunda oldukça bilinçliyim. Mikropları ve bakterileri barındıran günlük dokunduğumuz yerlerde çok fazla mikrop barınabiliyor.
Günlük olarak kullandığımız mikrop içeren en sık etkileşimde bulunduğumuz bazı eşyaların bir listesini yapmaya karar verdim. Bu eşyaların düzenli olarak dezenfekte edilmesi , sizi ve ailenizi önümüzdeki aylarda sağlıklı tutmak için etkili yol olacaktır! En çok mikrop nerede bulunur?

1. Kesme Tahtası
Görünüşe göre ortalama kesme tahtası klozetten 200 kat daha fazla bakteri içeriyor. Ahşap kesme tahtanızı bulaşık makinesine atamazsınız, ancak düzenli olarak temizliğini yapmanız gerekir. Kesme tahtası ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kesme tahtasi
Kesme tahtasi

2. El Havluları
El havlularınızı birkaç günde bir temiz havlu ile değiştirmelisiniz. Çok gibi görünebilir, ancak ellerini düzgün bir şekilde yıkamayan biri ellerini o havluya kurursa, o havluya ellerindeki kalan bakteri siler. Havlu kurumazsa, daha fazla bakteri üreyebilir ve bu hiç kimse için iyi değildir. El havlularınızı sık sık değiştirin, böylece endişelenmenize gerek kalmaz.

banyoda saklanmaması
banyoda saklanmaması

3.Anahtarlar
Bir düşünün arabanızı veya ev anahtarlarınızı gerçekten temizlediniz mi? Onları her zaman kullanıyorsun ve muhtemelen her türlü bakteri ile kaplılar. Anahtarlarınızı arada bir temizlemek için dezenfekte edici bir bez kullanabilirsiniz. Yada en kolayı arada kolonya ile silebilirsiniz.

4.Alışveriş Sepetleri ve market arabası
Pek çok market arabası ve el sepetlerinde yapılan testlerde E. coli için olumlu çıkıyor, çünkü insanlar mağazada çiğ et alıyor ve ardından el arabasına yada alışveriş sepetine dokunuyor. Bu tarz bakterilerden uzak durmak için dezenfekte edici mendillerden yararlanın ve alışveriş yapmadan önce sepetinizin tutacağını silin.

market sepeti
market sepeti

5. Market ve Bakkal Torbaları
Yiyeceklerden bahsederken, tekrar kullandığımız market poşetlerimiz de iyi bir şekilde temizlenmelidir. Çantalarınız vinil malzemeden yapılmışsa, içine ve dışına temizlik spreyi püsküterek temizleyerek silebilirsiniz. Kumaşa torbaları ise, çamaşır makinenize doğrudan yıkayıp temizleyebilirsiniz.

6. Süngerler
Mutfak süngeri yüz milyonlarca bakteri barındıran evdeki en kirli eşya olabilir. Mutfak süngeri düzenli olarak değiştirin ve kullanımlar arasında temiz kalması için bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. (Bulaşık makineniz yoksa, mikropları öldürmek için ıslak bir süngeri kaynatabilirsiniz.)

7. Cep Telefonları
Cep telefonları bakteri cennetidir. Elleriniz sürekli olarak her türlü mikrobu cep telefonunuzun yüzeyine aktarıyor! Telefonunuzu temiz ve sağlıklı tutmak için haftada birkaç kez dezenfekte edici bir bezle ön ve arkasını silin.

8. Taharet musluğu
Muhtemelen evdeki en bakteri birikimi olan yerdir. Günlük tuvalet temizleme rutininize taharet musluğu temizliğinde eklemeyi unutmayın. Dezenfektan bir spreyle kolayca bakteri ve mikropları öldürebilirsiniz.

9. Düğmeler ve Tuşlar
Ortalama bir gün boyunca dokunduğunuz tüm farklı düğmeleri ve tuşları düşünün atmlerdeki düğmeler, yaya geçitleri, pos makinaları, asansörler ve daha fazlası… Çantanızda bir şişe dezenfektan bulundurun ve bu tarz yüzeylere temas ettikten sonra kullanmayı unutmayın. Özellikle yaygın grip salgını zamanlarında sizi hastalıktan korumaya yardımcı olacaktır.

atm tuşları
atm tuşları

10. Ellerin
Hayatınızdaki her şeyi dezenfekte edemezsiniz, ancak her daim temiz tutabileceğiniz şey ellerinizdir. Her eve girdiğinizde ellerinizi yıkama alışkanlığı kazanın. Bu basit adım, hastalanma riskinizi neredeyse% 50 azaltabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir